Kentsel Dönüşüme ve Evsizleştirilmeye Karşı Küresel Direniş Gününe Çağrı

DİRENİSTANBUL KOORDİNASYONU 3 EKİM EYLEM ÇAĞRISI

YAŞAM ALANLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ!

6-7 Ekim tarihlerinde IMF ve Dünya Bankası, İstanbul’da, Harbiye Kongre Vadisinde, yıllık toplantılarını yapmak üzere bir araya geliyorlar. Direnistanbul Koordinasyonu Kent Çalışma Grubu olarak, bu küresel kapitalist kurumların yanı başımıza geliyor olmalarından duyduğumuz rahatsızlığımızı dile getirmek ve yaşam alanlarımızı ellerimizden alacak, bizi daha fazla yoksulluğa mahkûm edecek kararlar almalarını engellemek için Kongre Vadisi’nde olacağız.

Yaşam alanlarımız, mahallelerimiz, kamusal alanlarımız üzerinde ‘kentsel dönüşüm’, ‘kentsel yenileme’ adları altında oynadıkları oyunların bir soylulaştırma, yoksulları ve ‘ötekileri’ yerinden etme pratiği olduğunu gördük, görüyoruz.

IMF ve Dünya Bankası’nın küresel mega kent yaratma politikalarının doğrudan bir sonucu olarak biz bugün İstanbul’da, Ankara’da ve başka yerlerde kentsel dönüşüm ve yenileme amacıyla gecekondu yıkımlarına, binlerce insanın evsiz kalmasına tanık oluyoruz.

Direnistanbul Koordinasyonu, 1-8 Ekim arasını IMF ve Dünya Bankası’nın İstanbul’a gelişini protesto etmek için direniş günleri olarak ilan etti. Amaç, sermayenin dayatmalarına karşı sesimizi beraberce çıkarmak, beraberce engel olmak…

Kapitalizmin talan ettiği yaşamsal konulardan biri olarak barınma ve kamusal alan ihtiyacımızı hep birlikte haykırmak ve yaşadığımız kentlerin ve bölgelerin anti-demokratik bir biçimde, bizlere sorulmadan değişime, dönüşüme uğratılmasını protesto etmek için 3 Ekim’de Taksim Meydanı’nda buluşuyoruz.

Destek veren mahalleler;

TARLABAŞI
BAŞIBÜYÜK
TOZKOPARAN
FENER-BALAT-AYVANSARAY

EVLERİMİZ ELLERİMİZDE!

YER: TAKSİM MEYDANI

TARİH: 3 EKİM 2009 CUMARTESİ

SAAT: 15:00

DİRENİSTANBUL KOORDİNASYONU

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: