IMF, “çık dışarı oynayalım”

IMF ve Dünya Bankası Karşılama Komitesi (Direnistanbul) protesto gösterisi düzenledi

‘Çık dışarıya oynayalım’
Açıklamada “Burada olmamızın bir başka nedeni IMF ve Dünya Bankası’nın öngördüğü ‘toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeden payımızı istemek’” denildi.

“IMF ve Dünya Bankası Karşılama Komitesi (Direnistanbul)” adıyla dün bir araya gelen kadın, eşcinsel ve transeksüellerden oluşan bir grup, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın 6-7 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştireceği yıllık toplantısı öncesinde “IMF ve Dünya Bankası’na Hoş Geldin (!)” yürüyüşü düzenledi. Grup üyeleri, IMF ve Dünya Bankası’ndan “toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeden pay” ayrılmasını istediler.

‘IMF bize para ver’
Taksim tramvay durağında dün bir araya gelen grup üyeleri, toplantının yapılacağı Harbiye’deki Kongre Vadisi’ne yürümek istedi. Güvenlik güçlerinin yürüyüşe izin vermemesi üzerine grup üyeleri, “IMF bize de para ver”, “Kadınım, IMF’siz yokum”, “Eşcinselim, IMF’siz yokum” dövizleri açtı, “IMF bize para ver” sloganları attı. Tencere kapağı ve çeşitli enstrümanlar ve düdükler çalan grup üyeleri, basın açıklamasını tramvay durağında gerçekleştirdi. Açıklamayı yapan Evrim Asutay, “Çağdışı kalmış bir zihniyetin ürünü olan cinsiyete dayalı ayrımcılığın ekonominin işleyişine verdiği zararları gören IMF, bunu çok kısa süre içinde tarihe gömmeye kararlı. ‘Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe’nin hedef kitlesi olan biz kadınlar, eşcinseller, transeksüeller ve kendilerine dayatılan cinsel rolleri reddeden bireyler olarak diyoruz ki: IMF bize para ver” diye konuştu.

‘Amaçları sistemi sürdürmek’
IMF ve Dünya Bankası’nın amacının eşitlikçi ve adil bir dünya yaratmak olmadığına dikkat çeken Asutay, “Amaçlarının, bizleri köleleştiren, ezen, hak taleplerimizi ‘rahatsız edici bir gürültü’ olarak gören bu sistemi, ne pahasına olursa olsun sürdürmek olduğunu görüyoruz. ‘IMF, papucu yarım, çık dışarıya oynayalım!’ diyerek katılıyoruz. Direnişin şenlikli günlerinde, uluslararası dayanışması yükseltmek umuduyla.”

Grup üyeleri, daha sonra “Kapitalizmin ekolojik tahribatına karşı küresel direniş (!)”, “Kapitalizmi tarihe gömelim” yazılı bildiriler dağıttı.

Kaynak: Cumhuriyet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: