MAZLUMDER İstanbul’dan “Mültecilerle Dayanışma Eylemi”ne Destek

26 Eylül 2009 Cumartesi

MAZLUMDER İstanbul Şubesi, “Direnistanbul” tarafından Türkiye’nin göçmen politikaları ve sınır dışı uygulamalarına karşı “İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kumkapı Yabancılar Şube Misafirhanesi” önünde yapılan basın açıklamasına katılarak eyleme destek verdi.

Kumkapı Misafirhanesi’nde tutulan göçmenlerin 20 Eylül günü polisten gördüğü kötü muameleye karşı isyan çıkarması üzerine göçmenlerle dayanışma halinde olmak ve temel hakları için verdikleri mücadelede yanlarında olmak için yapılan açıklamada, çıkan isyanların, Birleşmiş Milletler gibi uluslar arası kurumların ve devletlerin işbirliğiyle küresel ölçekte dayatılan sınır ve göç politikalarına karşı çıkmış olduğu belirtildi.

“Mültecilerle Dayanışma Eylemi”ni yapma sebeplerini açıklayan Direnistanbul yetkilisi “Bizler herkesin koşulsuz ve kuralsız serbest dolaşım hakkında ve istediği yerde yaşama özgürlüğüne sahip olduğunu, yetişkin ya da çocuk hiç kimsenin bu hak ve özgürlükleri kullanmasından ötürü alıkonulamayacağını savunuyoruz. Misafirhanelerin ve barınma merkezlerinin kapatılması için, göçmenlerin maruz kaldıkları baskının, mahkumiyet koşullarının ve sınır dışı uygulamalarının son bulması için bugün buradayız.” Dedi.

MAZLUMDER İstanbul Şubesi olarak bizler de kendi ülkelerinde uğradıkları/uğrayacakları zulümden kaçarak Türkiye’ye sığınan insanların, suçlu olarak nitelenmelerine, polis nezaretinde insanlık dışı ve onur kırıcı muamelelere tabi tutulmalarına karşı olduğumuzu tekrar ediyoruz.

Kaynak: MAZLUMDER İstanbul Şubesi Basın Bürosu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: