“Kimse Nedensiz Kaçmaz, Hepimiz Göçmeniz!”

Kumkapı Mülteci Misafirhanesi’nin önünde eylem yapan Direnistanbul üyeleri, misafirhanelerin ve barınma merkezlerinin kapatılmasını, göçmenlerin maruz kaldıkları baskının, mahkûmiyet koşullarının ve sınır dışı uygulamalarının son bulmasını istediler.

Direnistanbul üyeleri, göçmenlerin yaşadıkları kötü muameleyi ve olumsuz yaşam koşullarını protesto etmek için Kumkapı’daki göçmen misafirhanesinin önünde eylem yaptı.

“Kimse nedensiz kaçmaz, hepimiz göçmeniz!” pankartı açan eylemciler polis barikatının önünde vurmalı çalgılarla müzik yaptı, daha sonra Kumkapı sokaklarında, Sirkeci garında ve Galata Köprüsü’nde hazırladıkları bildirileri dağıttılar.

İstanbul Fatih’te bulunan Yabancılar Şube Müdürlüğü misafirhanesinde ülkelerine geri gönderilmek üzere tutulan mülteciler 20 Eylül Pazar günü “bize yemek verilmiyor” diyerek isyan ettiler.

Dün (27 Eylül) saat 12.00’de Misafirhane’nin önünde bir araya gelen Direnistanbul üyelerinden Rüzgar Gökçe, “Bu isyanların NATO gibi kurumların desteklediği savaşlara; Uluslar arası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası (DB) ve Dünya Ticaret Örgütü , gibi kurumlarca dayatılan politikalar yüzünden doğan açlıktan, kuraklıktan ve yoksulluktan kaçanların içine düştükleri duruma karşı yükselttikleri çığlık olduğunu” söyledi.

“Bu isyanlar, Birleşmiş Milletler (BM) gibi uluslararası kurumların ve devletlerin işbirliğiyle küresel ölçekte dayatılan sınır ve göç politikalarına karşı başlatılmış ayaklanmalardır. Frontex ve Eurodac gibi AB menşeli sınır ve göç kontrol birimlerinin neden olduğu vahşete verilmiş bir cevaptır. Bugün burada kendilerine yeni bir hayat kurmak için evlerini, yaşadıkları mahalleleri, sevdiklerini geride bırakmak zorunda kalan göçmenlerin yaşam haklarını savunmak için bulunuyoruz.”

“‘Misafirhane’ gibi alaycı bir isim verdiğiniz bu utanç merkezinde hapsedilmiş göçmen kardeşlerimize yalnız değilsiniz demek için bugün buradayız” diyen Gökçe, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin dört bir yanındaki sözde misafirhanelerde, uydu kentlerde ya da yanı başımızda yaşayan göçmenler yeterli beslenemiyor, sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayamıyor, eğitim göremiyorlar. Hapsedildikleri binalarda, kamplarda polis baskısına ve şiddetine maruz kalıyorlar. Kendi ülkelerinde yaşamları tehlike altında olan bu insanlar yeni bir yaşam hayaliyle geldikleri bu sokaklarda farklılıkları nedeniyle aşağılanıyor ve dışlanıyorlar.”

Direnistanbul üyesi, daha sonra mültecilerin dünyadaki ve Türkiye’deki durumuna dair şunları söyledi:

“BM Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre, dünyada kayda geçmiş olan 20 milyona yakın mülteci, sığınmacı ve yerinden edilmiş insan var. Bunların 21.261 tanesi Türkiye’de yaşamaya çalışıyor. Bu sayıdan çok daha fazla kişi, bir sonuç çıkmayacağını bildiği için sığınma başvurusu bile yapmıyor, gizli saklı, hayatta kalma mücadelesi veriyor. Türkiye 1951 tarihli Cenevre Sözleşmesine bir ‘coğrafi sınırlama’ ile taraf olduğu için ‘Avrupa dışındaki ülkelerden gelen’ göçmenlere ‘iltica’ hakkı tanımıyor.”

Ardından, “Herkesin koşulsuz ve kuralsız serbest dolaşım hakkına ve istediği yerde yaşama özgürlüğüne sahip olduğunu, yetişkin ya da çocuk hiç kimsenin bu hak ve özgürlükleri kullanmasından ötürü alıkonulamayacağını savunuyoruz” diye ekledi.

Direnistanbul üyeleri, misafirhanelerin ve barınma merkezlerinin kapatılması için, göçmenlerin maruz kaldıkları baskının, mahkûmiyet koşullarının ve sınır dışı uygulamalarının son bulmasını istediler. (BÇ)

Kaynak: Bianet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: