Kumkapı İşkencehanesini ziyaret ettik

Kumkapı (26.09.2009) – Direnistanbul Koordinasyonu aktivistleri, göçmenlerin Kumpakı’daki misafirhane denilen zindanda yaşadıkları kötü muameleyi ve kötü yaşam koşullarını teşhir etmek için Kumkapı işkencehanesinin önündeydi.

Kötü yaşam koşullarını protesto etmek için geçen hafta isyan çıkaran göçmen dostlara destek ve dayanışmalarını göstermek için Dirtenistanbul koordinasyonu samba grubu vurmalı enstrumanlarıyla eylemde yer aldı. “Kimse nedensiz kaçmaz, Hepimiz göçmeniz!” pankartıyla Kumkapı tren istasyonundan işkencehanenin önüne yürüyen eylemciler yaklaşık yarım saat polisin kurduğu barikat önünde etkinliklerini sürdürdü. Hazırlanan metin okundu ve işkencehane önünden ayrılarak bir süre Kumkapı sokaklarında samba grubu eşliğinde sloganlarla bildiriler dağıtarak yüründü.

Kumkapı’daki etkinliğin ardından tren istasyonunda Sirkeci garında ve Karaköy köprüsünde samba grubu eşliğinde yürüş ve bildiri dağıtımı devam etti.

Sonuç olarak bu eylem, bu topraklarda göçmenlerle dayanışmak için yapılan ilk eylem olarak önümüzdeki süreçteki göçmen dayanışmasını ve sınırlara karşı etkinliklerin daha da güçlendirilmesi için bir başlangıç olarak değerlendirilebilir.

Yürüş esnasında atılan sloganlar şunlardı; “No Border No Nation Stop Deportaion”, “Hiç kimse illegal değildir!”, “Without a reason, no one flees, we are all refugees”, “Zindanlar yıkılsın, göçmenlere özgürlük”

Eylemden görüntüler için TIKLAYIN!

Eylemde dağıtılan metin:

20 Eylül Cuma günü, İstanbul Yabancılar Şube Müdürlüğü’nün Kumkapı’daki ‘Misafirhanesi’nde zorla alıkonan 100’den fazla göçmen, yaşam şartlarını protesto etmek için isyan çıkardı.

Aynı günlerde Kırklareli Gaziosmanpaşa Yabancı Kabul ve Barındırma Merkezi’nde sebep gösterilmeden bir yıldan fazla süredir hapsedilen İranlı göçmenler açlık grevindeydiler. 18 Eylül’de merkezde bir yangın çıkmış, üstüne polis göçmenlere ölçüsüz bir şiddetle saldırmıştı.

Bundan yaklaşık bir yıl önce hiçbir suçları olmadığı halde aylardır Kumkapı ‘Misafirhanesi’de tutulan, işkence görüp aç bırakılan 786 göçmen ayaklanarak dışarıya, bizlere, seslerini duyurmaya çalışmıştı.

Polonyalı göçmen Dariusz Witek 18 Eylül 2008’de bu ‘Misafirhane’de şüpheli bir şekilde ölmüştü.

Haziran 2008’de Türkiye’den sığınma talebinde bulunan Pakistanlı, Bangladeşli, İranlı ve Afgan göçmenlerin tutulduğu Kırklareli’ndeki Merkez’de çıkan ayaklanmada ‘kaza sonucu’ bir göçmen öldürülmüştü.

Ağustos 2007’de sokakta yürürken ‘şüpheli olduğu’ gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alınan Nijeryalı Festus Okey, Beyoğlu Asayiş Şube Müdürlüğü’nde bir polis memuru tarafından vurularak öldürülmüştü.

Hiçbirini unutmadık! Tüm bunların tesadüf olmadığını biliyoruz!

Bu isyanlar, NATO gibi kurumlar tarafından desteklenen savaş ve kıyımlardan; IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü gibi küresel kapitalizmin muktedirlerince dayatılan politikalar yüzünden doğan açlık, kuraklık ve yoksulluktan kaçanların içerisine düştükleri insanlık dışı yaşam koşullarına karşı yükseltilmiş birer çığlıktır.

Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kurumların ve devletlerin işbirliğiyle küresel ölçekte dayatılan sınır ve göç politikalarına karşı başlatılmış ayaklanmalardır.

Frontex ve Eurodac gibi AB menşeli sınır ve göç kontrol birimlerinin neden olduğu vahşete verilmiş bir cevaptır.

Bugün burada kendilerine yeni bir hayat kurmak için evlerini, yaşadıkları mahalleleri, sevdiklerini geride bırakmak zorunda kalan göçmenlerin yaşam haklarını savunmak için bulunuyoruz.

‘Misafirhane’ gibi alaycı bir isim verdiğiniz bu utanç merkezinde hapsedilmiş göçmen kardeşlerimize yalnız değilsiniz demek için bugün buradayız.

Türkiye’nin dört bir yanındaki sözde misafirhanelerde, uydu kentlerde ya da yanı başımızda yaşayan göçmenler yeterli beslenemiyor, sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayamıyor, eğitim göremiyorlar.

Tek ‘suç’ları sözde sınırlarınızı aşmak olan bu göçmenler hapsedildikleri binalarda, kamplarda polis baskısına ve şiddetine maruz kalıyorlar.

Kendi ülkelerinde yaşamları tehlike altında olan bu insanlar yeni bir yaşam hayaliyle geldikleri bu sokaklarda farklılıkları nedeniyle aşağılanıyor ve dışlanıyorlar.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre, dünyada kayda geçmiş olan 20 milyona yakın mülteci, sığınmacı ve yerinden edilmiş insan var.

Bunların 21.261 tanesi Türkiye’de yaşamaya çalışıyor. Bu sadece buzdağının görünen kısmı. Bu sayıdan çok daha fazla kişi, bir sonuç çıkmayacağını bildiği için sığınma başvurusu bile yapmıyor, gizli saklı, hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Türkiye 1951 tarihli Cenevre Sözleşmesine bir ‘coğrafi sınırlama’ ile taraf olduğu için ‘Avrupa dışındaki ülkelerden gelen’ göçmenlere ‘iltica’ hakkı tanımıyor.

Bizler herkesin koşulsuz ve kuralsız serbest dolaşım hakkına ve istediği yerde yaşama özgürlüğüne sahip olduğunu, yetişkin ya da çocuk hiç kimsenin bu hak ve özgürlükleri kullanmasından ötürü alıkonulamayacağını savunuyoruz.

Misafirhanelerin ve barınma merkezlerinin kapatılması için, göçmenlerin maruz kaldıkları baskının, mahkûmiyet koşullarının ve sınır dışı uygulamalarının son bulması için bugün buradayız.

Bundan sonra da göçmen haklarının takipçisi olacağız.

Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde zorla alıkonan, kaçak yaşamaya zorlanan, dışlanan tüm göçmenlerin yanındayız.

Çünkü biliyoruz ki insanlar değil, sınırlar ve o sınırları kurup koruyan kurumlar yasadışıdır.

Çünkü biliyoruz ki kimse nedensiz kaçmaz.

Çünkü hepimiz göçmeniz; buradayız, kalacağız, yaşayacağız.

__________________________________________

Mültecilerle Dayanışma Eylemine Çağrı


Herkesi Türkiye’nin göçmen politikalarına karşı, sınırdışı uygulamalarına karşı,

26 Eylül Cumartesi günü saat 12:00′de Kumkapı Misafirhanesi’nin önündeki basın açıklamasına bekliyoruz.  Metnin tamamı >>>

Reklamlar

2 Yanıt

  1. Duyarlılığından ötürü Direnistanbul Koordinasyonunu tebrik ve destek amacı ile MAZLUMDER İstanbul Şubesi temsilcileri de eyleme katılmıştı. Ancak haber metnine yansımamış.
    http://www.mazlumderistanbul.org/default.asp?sayfa=haber_detay&haber=728

  2. güzel bi makale olmş bnce 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: