Yerin yerdi kat dibinde de olsa

İSTANBUL (18.09.2009)- Başbakan yerin yerdi kat dibinde ‘rüya’ görüyor. ‘Rüya’nın maliyeti 330 milyon lira, sadece yapay salonun 7 milyon TL. Antiemperyalistler yedi kat yerin dibinde de olsa kan emicileri karşılamaya hazırlanıyor. IMF Karşıtı Birlik, ilk ‘sıcak’ karşılamaya imza attı bile.

IMF’cilere 6. Filo hatırlatması

Dünya egemenleri dağ çıktılar, adaya çekildiler almadı şimdi yerin yedi kat dibine saklanmaya çalışıyor. Ama nafile.

Türkiye, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası Guvernörler Toplantısı için yerin yedi kat dibinde salonlar inşa etti. İstanbul Kongre Merkezi’nin maliyeti yani 330 milyon lira. Kongre Vadisi’nin açılışı dün Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Başbakan, vadi için “rüyamızdı” dedi. IMF toplantısının başarılı geçmesi için sarf ettikleri gayreti şöyle dışa vurdu: “Yerin dibinde adete bir şehir kuruyoruz.”

Ama yerin yedi kat dibi de kurtarmadı. Açılış protestoya sahne oldu. ESP’nin de bileşeni olduğu IMF ve Dünya Bankası Karşıtı Birlik, Başbakanı protesto etti. Birlik bileşenleri, Erdoğan’ın konuşması sırasında, “Emperyalistler, işbirlikçiler, 6. Filo’yu unutmayın” diye haykırdı. Polis, antiemperyalistlere saldırdı, gözaltına aldı. Erdoğan ise, protestoyu şöyle geçiştirmeye çalıştı: “Bu tür hazımsızları kale almaya gerek yok.”

Gözaltına alınan 6 antiemperyalist bugün savcılığa çıkartılacak.

Halka maliyeti çok yüksek

-Kongre vadisi 330 milyon TL’ye mal oldu.

-Toplantılarına yetiştirilemediği için yapay bir toplantı salonu hazırlandı. Yerin yedi kat altındaki odaların birine, devam eden inşaatı gizleyecek şekilde asma tavan yapıldı. 7 milyon TL’ye mal olan yapay salonun toplantının bitiminde kaldırılacak.

-Son sistem teknolojinin kullanıldığı ve canlı yayın ile simultane çeviri odalarının da olduğu merkezde 3 bin 500 kişilik çok amaçlı salon dışında 500 metrekare ile bin 300 metrekare arasında değişen farklı büyüklüklerde beş adet salon bulunuyor.

-IMF toplantısı için bin adet 20 metrekare büyüklüğünde çalışma ofisi oluşturuldu.

-Kongre Merkezi’nde, 850 araç kapasiteli bir otopark bulunuyor.

-İstanbul Kongre Merkezi’nde aynı anda 850 görüşme yapabilecek odalar var.

-Kongre merkezi, Hilton Oteli ile Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı arasındaki bir zeminde kotlar korunarak ve üzerine üst yapı yapılmadan yerin altına inşa edildi. Üstte sadece asansör kuleleri, merdivenler ve ışık kulesi bulunuyor.

Toplantılar 30 Eylül’de başlıyor

-30 Eylül’de IMF Finans Danışmanı, Para ve Sermaye Pazarları Bölümü Direktörü Jose Vinals tarafından ‘küresel finansal istikrar raporu’ açıklanacak.

-1 Ekim günü, IMF Ekonomi Danışmanı ve Araştırma Bölümü Direktörü Olivier Blanchard, “Dünya Ekonomik Görünümü” raporuna ilişkin basın toplantısı düzenleyecek. Söz konusu rapor, 1 gün önce ambargolu olmak kaydıyla basın mensuplarına dağıtılacak.

-2 Ekim’de Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ile IMF Yönetici Direktörü Dominique Strauss-Kahn ayrı ayrı basın toplantısı yapacak.

-3-5 Ekim arasınde seminerler düzenleniyor. 3 Ekim’de Avrupa, Orta Asya ve Sahraaltı Afrika bölgelerine ilişkin ekonomik görünüm konuları ele alınacak. Ayrıca resmi programda olmayan, G7’de yer alan ülkelerin finans ve maliye bakanlarının bir araya geleceği bir toplantı da 3 Ekim’de gerçekleştirilecek.

– 4 Ekim’de Uluslararası Para ve Finans Komitesi (IMFC toplanacak. Aynı gün öğleden sonra IMFC Başkanı Youssef Boutros Ghali ve Dominique Strauss-Kahn’ın katılımıyla bir basın toplantısı yapılacak.

-5 Ekim’de Kalkınma Komitesi (DC) Başkanı Agustin Carstens, Robert Zoellick ile Dominique Strauss-Kahn basın toplantısı gerçekleştirirken, 6 ve 7 Ekim’de Yıllık Toplantıların ana oturumları yapılacak.

-IMF ve Dünya Bankası Yıllık Toplantıları 7 Ekim’de gerçekleştirilecek kapanış oturumu ile sona erecek.

Kaynak: Atılım

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: