Kongre Vadisi açılışında Erdoğan’a protesto

Başbakan Erdoğan, konuşmasında Türkiye’nin IMF ile ilişkilerine değinerek, IMF ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi

İstanbul Kongre Merkezi’nin açılışını gerçekleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, bir grup, “Emperyalistler, işbirlikçiler” sözleri ile protesto etti. Başbakan bu sözlere, “Hazımsızları kaale almaya gerek yok. Bu salona girecek kadar özgür oldukları halde, bunu hazmedemeyen insanlar var. Bunları da biz hoşgörü ile karşılıyoruz” şeklinde tepkisini dile getirdi.

İSTANBUL – Türkiye’nin IMF ile ilişkilerine değinerek, IMF ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarının yapılacağı Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nin açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Merkezin açılış konuşmasını yapmak için kürsüye geldiği sırada ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, bir grup, “Emperyalistler, işbirlikçiler” sözleri ile protesto etti. Merkezin açılışı için gelen davetliler ise protestocuları yuhalarken, konuşmasını sürdüren Erdoğan, “Hazımsızları kaale almaya gerek yok. Bu salona girecek kadar özgür oldukları halde, bunu hazmedemeyen insanlar var. Bunları da biz hoşgörü ile karşılıyoruz. Bunlar, bilmiyorlar, öğrenecekler, anlayacaklar ve Türkiye’nin aydınlık yarınlara gidişini engelleyemeyecekler” dedi.
Başbakan Erdoğan İstanbul Kongre Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada İstanbul’a, IMF toplantıları için 15 bin konuk beklendiğini belirterek, kongre merkezi için “Yerin dibinde adete bir şehir kuruyoruz” dedi. Açılışta yaptığı konuşmasında, geçen hafta yaşanan sel felaketine de değinen Başbakan, konuyla ilgili olarak, “Sel afetinin bedelini birileri acımasızca bize kesmeye çalışıyor. Oralarda yaşayan insanlar, kaçak yapılaşmaya takındığımız tavrı iyi biliyorlar. Dozerlerin üzerine çıkıp kaçak yapı yıktığımı, medyanın arşivlerine baksınlar, görsünler. Bu işe tahammülüm yok. Kaçak yapılara tolerans gösterilmeyecek” dedi. Konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’ni gezerek, yetkililerden bilgi aldı. TRAFİK YERALTINA ALINDI
İstanbul Kongre Merkezi, toplam 19 bin metrekarelik alana ve 120 bin metrekarelik inşaat alanına sahip. Tüm İstanbulluların yanı sıra ulusal ve uluslararası platformda hizmet verecek kongre merkezini trafikten arındırmak ve bütünlüğü sağlamak için bir tünel de yapıldı. Tünelin üzerinde çok amaçlı sergi alanları oluşturuldu. Kongre Merkezi’nde yer altına alınan trafiğin geçtiği tünelin toplam uzunluğu 485 metre. Bu alanda sadece acil durumlar için servis yolu bağlantısı yapılacak. MUHSİN ERTUĞRUL SAHNESİ YENİDEN İNŞA EDİLDİ
Kongre Merkezinin bünyesinde modern şekilde yeniden inşa edilen Muhsin Ertuğrul Sahnesi ile Açık Hava Tiyatrosu’nun yanı sıra çok amaçlı salonları da yer alıyor. Toplam 5 kattan oluşan Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu 600 kişilik seyirci kapasitesine sahip. Sahnede sanatçı odalarının yanı sıra fuaye ve kafeteryanın yanı sıra kütüphane de yer alıyor. Harbiye Açık Hava Tiyatrosu ise aynen korunuyor ve yeni bir sanat ve kültür merkezi anlayışı getirilerek, “denize açılan” meydan konsepti oluşturuluyor. Bu kapsamda Açık Hava Tiyatrosu önünde oluşturulacak meydan ile üst kottaki Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nu da içine alan meydan arasındaki yeşil bant korunacak. Temeli 14 Şubat 2008’de atılan ve 7 kat yer altı + 5 kat yer üstü olarak inşa edilen kongre merkezi, son sistem teknolojinin kullanıldığı ve canlı yayın ile simültane çeviri odalarına sahip. Merkezde, 3 bin 500 kişilik çok amaçlı salon dışında 500 metrekare ile 1300 metrekare arasında değişen farklı büyüklüklerde 5 adet salon bulunuyor. IMF Guvernörler Toplantısı için 1000 adet 20 metrekare büyüklüğünde çalışma ofisleri oluşturulan kongre merkezi 850 araç kapasiteli otoparka sahip bulunuyor.

Kaynak: GazetePort

Reklamlar

Bir Yanıt

 1. Hazmedemiyorum
  IMF yi
  HAZIMSIZIM
  DÜNYA Bankasına Karşı
  Hazmedemiyorum Açlığı
  ..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: