IMF mağdurları sokağa çıkıyor- Atilla Özsever (Cumhuriyet)

IMF ve Dünya Bankası, yıllık toplantısını bu kez 6-7 Ekim 2009 tarihlerinde İstanbul’da yapacak. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) bu kuruluşların politikalarını deşifre etmek, yol açtıkları yoksulluğu, işsizliği, güvencesizliği vurgulamak ve alternatif politikaları ortaya koymak amacıyla ortak bir tavır aldılar.

Bu dört örgütün yetkilileri, önceki gün 20’ye yakın akademisyen ve uzmanla İstanbul’da bir araya geldi. Toplantıda akademisyen ve uzmanların katkıları, alternatif bir program oluşturulması konusu görüşüldü. DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, bir soru üzerine Türk-İş’in de bu toplantıya katılması için yazılı çağrı yaptıklarını ancak katılmayacaklarını ifade ettiklerini söyledi. Görgün, zaman içerisinde Türk-İş’e bağlı kimi sendikaların da bu sürece katılabileceklerini belirtti.

DİSK, KESK, TTMOB ve TTB genel başkanları, 29 Eylül’de ortak bir basın toplantısı düzenleyerek IMF ve Dünya Bankası karşıtı kampanyayı başlatacaklar. Sosyal güvenlik alanında ciddi hak kayıpları getiren 5510 sayılı yasanın bir yılını doldurduğu 1 Ekim günü de, bu alandaki IMF ve Dünya Bankası politikaları protesto edilecek. 3-4 Ekim günlerinde de mahalle etkinlikleri düzenlenerek panel ve konserlerle kampanya sürdürülecek. 6 Ekim günü de başta İstanbul Taksim olmak üzere tüm illerde “IMF ve Dünya Bankası politikalarına karşı ses ver” başlığıyla kitlesel gösteriler yapılacak.

Akademisyenlerle ilgili toplantıda bu sürecin sadece IMF ve Dünya Bankası karşıtı eylemlerle sınırlı kalmaması, kapitalizmin krizine karşı yürütülecek mücadelenin devamının sağlanması istendi. Mevcut etkinliklerde öncelikle IMF mağdurlarının görüşlerinin ortaya konulması gerektiği vurgulandı. Örneğin bu politikalar sonucu işsiz kalan bir emekçiye, çöp toplamak zorunda kalan bir çocuğa, bir öğretmene, bir doktora, Tuzla tersanesinde iş kazası geçiren bir işçiye söz verilmesi gündeme geldi.

“Emekli maaşından vergi alınsın”, “Bölgesel asgari ücret uygulansın”, “Kıdem tazminatı sınırlandırılsın”, “Hasta, muayene katkı parası ödesin” şeklindeki önerilerin özünde IMF ve Dünya Bankası politikalarının sonucunda oluştuğu belirtilerek, emekçilerin somut sorunları üzerinden kampanya yürütülmesi istendi. Kampanyanın başta bu etkinliklere katılan dört örgütün üyelerinde heyecan uyandırması, kitleselliğin sağlanması, özellikle işsizlik, eğitim ve sağlık alanında alternatif politikaların ortaya konması gereği üzerinde duruldu. Bakalım kampanya nasıl bir sonuç verecek?

(*) Dr. Maltepe Üniversitesi

atillaozsever@ttmail.com

Kaynak: Sendika.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: