IMF’ye yerin altında bin ofis

330 milyon lira harcanarak 7’si yer altında olmak üzere 12 kat olarak inşa edilen binada, IMF heyetleri için 1.000 çalışma ofisi de hazır…

Binlerce kişilik uluslararası dev organizasyonlara ev sahipliği yapacak olan, Türkiye’nin dünyaya açılan yeni yüzü Harbiye Kongre Vadisi inşaatı tamamlandı. Kapılarını Bugün Gazetesi’ne açan 12 katlı kongre merkezi 17 Eylül Perşembe günü saat 14.00’de Başbakan tarafından hizmete girecek. Kongre merkezinin ilk resmi konukları ise 6 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası guvernörleri olacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetinde olan Kongre Vadisi’nin işletmesi için ekimden sonra ihaleye çıkılması bekleniyor. IMF ve Dünya Bankası heyetleri için yerin altında 3 katta toplam 1.000 adet çalışma ofisi yapıldı. Çalışma ofisleri guvörnerler toplantısında heyetlerin çalışma ve dinlenmesine ayrıldı. Ofislerin büyüklüğü ortalama 12 metrekareden başlıyor.

11 AYDA TAMAMLANDI

İnşaatı yapan konsorsiyumda yer alan Taca İnşaat’ın Başkanı Tayyar Akkurt, temeli 21 Eylül 2008’de attıkları 120 bin metrekarelik merkezi 11 ay gibi kısa bir zamanda sorunsuz tamamlamanın gururunu taşıdıklarını söyledi. Akkurt, büyük bir toplantıya ev sahipliği yapacak olan Kongre Vadisi’ni inşaat sırasında 80 kişilik ABD’li bir heyetinin de incelediğini, onların da herhangi bir eleştirileri bulunmadığını açıkladı.

Akkurt, “Açılıştan önce organizasyon komitesinden gelen yabancı konukların sayısı 330’u bulacak. Komite üyelerinin, ülke heyetleri adına ayrılan bu odaların bazılarının büyütülmesi veya iki oda arasına kapı konulması gibi ufak tadilatlar haricinde istekleri olmadı” dedi. ABD’den gelen konuklara, Hazine Müsteşarlığı ekipleri ev sahipliği yapıyor.

PEYZAJ YAPILIYOR

İnşaat nedeniyle bölgede yeşil alan kalmadığı eleştirisini reddeden Tayyar Akkurt, Cemil Topuzlu’ya bakan kısımda peyzaj yapıldığını, şu anda dikilecek ağaçların seçiminin yapıldığını açıkladı. Yerin altında 7 katı olmak üzere toplam 12 katlı olarak inşa edilen Kongre Vadisi’nin zemininde kayıt kabul binası, ana giriş fuayesi, idari bina girişi ve Muhsin Ertuğrul Sahnesi bulunuyor. 330 milyon TL yatırım yapılan projenin bir parçası olan, Muhsin Ertuğrul’da inşaat hâlâ sürüyor.

Lütfi Kırdar’a bitişik ve uyumlu yapılan, 600 koltuk kapasiteli tiyatroyu 29 Ekim’e yetiştirmek için bin 500 çalışan gece gündüz çalışıyor. Maliyeti 16 milyon TL olarak hesaplanan tiyatro binasının net kullanım alanı 6 bin 930 metrekare.

485 METRELiK TÜNEL

Katlararası geçiş yapmak için 13 asansör, 40 adet de yürüyen merdiven yapıldı. Katların arasında teknisyenler hummalı bir çalışma sürdürüyor. 7 gün 24 saat 1500 kişinin çalıştığı binada başlangıçta bu sayı 2 bin 500’e kadar çıkmış. Ziyaretçilerin arabasını bırakacağı kapalı 800 araç kapasiteli otopark ise 6B ve 7B katlarında yer alıyor. TACA-Sembol İnşaat tarafından 11 ayda tamamlanan ve Harbiye’yi Kongre Vadisi’ne çevirecek olan proje için Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nin önündeki yollar ortadan kaldırıldı. Bunun yerine bölgeye yerin altından giriş yapılacak olan tünel inşa edildi. Araçların yerin altından geçerek Kongre Vadisi otoparkına ve Hilton Oteli’nin önüne çıkmasını sağlayacak olan tünelin toplam uzunluğu 485 metreyi buldu.

EKONOMİNİN KADERİ TARTIŞILACAK

Kongre Vadisi’nin en görkemli alanlarının başında 3 bin 500 kişilik çok amaçlı dev salon geliyor. Bu salondaki toplantılara simültane çeviri yapılmasını sağlayacak çeviri odaları ve TRT için düşünülen canlı yayın sistem odaları 1B katına yerleştirildi. 2B katında ise kırmızı koltukları, istenilen kotta ayarlanılabilen 9 parçalı spiralit sahnesi ile dev salon yer alıyor.

Dev salon, 6 Ekim’de dünya ekonomisinin kaderinin tartışılacağı dev toplantıya ev sahipliği yapacak. Ses ve ışık teknisyenleri toplantının son hazırlıklarını yapıyor. Dev toplantıyı basın mensuplarının Lütfi Kırdar’daki Rumeli Salonu’nda canlı yayın ekranlarından izlemesi planlanıyor. 2B katında ayrıca en büyüğü bin 320,en küçüğü 560 metrekare olan 5 adet toplantı salonu mevcut. Salonlara giriş yapılan aydınlık fuaye aynı anda 7-8 bin kişiyi ağırlayacak kapasitede.

SAYILARLA KONGRE VADİSİ

İnşaat alanı 120 bin metrekare.
11 ayda tamamlandı.
Toplam maliyeti 330 milyon lira.
12 katlı.
En büyüğü bin 520 metrekare olmak üzere 5 toplantı salonu var.
3 bin 500 kişilik çok amaçlı bir salon mevcut.
1000 adet IMF çalışma ofisi.
800 araç kapasiteli otopark.
13 asansör, 40 yürüyen merdiven.

Kaynak: Bugün

Reklamlar

2 Yanıt

  1. bilgiler için tşkler

  2. harbiye açık hava tiyatrosunun ihalesi akp yandaşı fettah tavinceye acaba tesadüfenmi verildi.yoksa tayyip erdoğanı sürekli otelinde ağırladığı için ödüllendirildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: