IMF ve Dünya Bankası Karşıtları Sokaktaydı

Eylemde konuşan Şendur, “IMF ve DB’nin milyonlarca işçi ve emekçinin sofrasındaki son lokmayı kapmak için İstanbul’a geldiklerini” söyledi. Herkesi 28 Eylül – 7 Ekim tarihleri arasında yapılacak eylemlere davet etti.

IMF ve Dünya Bankası Karşıtı Birlik, ilk eylemini dün (13 Eylül) Beyoğlu’nda yaptı.

Taksim tramvay durağından Galatasaray Meydanı’na yürüyen yaklaşık bin kişi 28 Eylül – 7 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası (DB) yıllık toplantısına karşı yapılacak eylemlere katılım çağrısı yaptı.

ING Bank’ın önünde eylem

“IMF ve Dünya Bankası Defol!” pankartı taşıyan kitle saat 17.00’de yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “IMF’ye karşı sokağa, eyleme, mücadeleye”, “Emperyalistler, işbirlikçiler, 6. Filo’yu unutmayın” ve “IMF defol, bu dünya bizim” sloganları atıldı. Yapılan konuşmalarda sık sık “IMF’nin ve DB’nin yoksulluk, açlık ve sömürü demek olduğu” söylendi.

İstiklal Caddesi üzerindeki ING Bank önünde bir süre oturma eylemi yapan grup devrimci marşlar söyleyerek Galatasaray Lisesi’ne geldi.

Birlik adına ortak açıklamayı okuyan Rojda Şendur, “Altı milyar insanın kanını emenler, dünya halklarının ensesinde boza pişirenler, şimdi yeni savaş, yıkım ve işgal planları hazırlamak, milyonlarca işçi ve emekçinin sofrasındaki son lokmayı kapmak için geliyorlar” dedi.

Birlik, 17 Eylül’de Merkez Bankası’nın önünde olacak

“Şimdi bize düşen daha önce Cenova’da, Seattle’de, Cancun’da olduğu gibi, bu eli kanlı katillere karşı eylemleri yükseltmektir” diyen Şendur, konuşmasını şöyle bitirdi:

“28 Eylül’de hazırlık toplantılarıyla başlayacak olan bu zirveyi daha başlamadan bitirmek için tüm güçlerimizi birleştirelim. Bu toprakların mücadele ruhunu ve geleceğini emperyalist-kapitalist baronlara ve yerli işbirlikçilerine bir kez daha gösterelim.”

Eyleme Alınteri, ESP, Mücadele Birliği, Kaldıraç, Halk Cephesi, Gençlik Cephesi, TÖP, DİK, SDP, SP, DİP, DPG, Özgürlükçü Gençlik, EHP, DHF, Odak, Devrimci Hareket, Partizan, HKM, İstanbul Ahali, Dev-Lis ve Otonom grupları katıldı.

IMF ve Dünya Bankası Karşıtı Birlik, 17 Eylül Perşembe günü saat 13.00’te Merkez Bankası Unkapanı binası önünde bir eylem yapacak.(BÇ)

Kaynak: Bianet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: