Direnistanbul Kongre Vadisine İndi!

IMG_1349İstanbul, Kongre Vadisi (13.09.2009) – Direnistanbul koordinasyonu, Pazar günü IMF ve Dünya Bankası’nın İstanbul’da toplanacakları bölgeye bir gözdağı ziyareti gerçekleştirdi. 12 Eylül 1980 tarihinde, milyonlarca insanın üzerinden bir demir yumruk gibi geçen cuntanın insanlara ödettikleri bedellerin kaynağı olarak gördükleri IMF ve Dünya Bankası gibi kurumlara ve bunların dayattıkları neo-liberal politikalara karşı “Kapitalizm Krizin Kendisidir”, “Direnistanbul” ve “1-8 Ekim IMF/Dünya Bankasına Karşı Direniş Günleri” pankartları ve çeşitli dövizlerle herkesi sokağa, ayaklanmaya davet etti.

Yürüyüş esnasında “Direnistanbul“, “IMF buraya yumruk havaya“, Paris Komün’ünden geliyoruz, Ekim Devrim’inden geliyoruz, Atina’dan geliyoruz, İspanya’dan geliyoruz, Alpagut’tan geliyoruz, Prag’dan geliyoruz, Seattle’dan geliyoruz!“, “Savaşta barışta kapitalizm öldürür“, “Milyonlar aç işgal altında yaşasın küresel ayaklanma“, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz!”, “IMF pabucu yarım çık dışarıya oynayalım!“ sloganları atıldı.

DSC00073Taksim’de Tünel’den başlayan “Munzur’da Barajlara Hayır!” yürüyüşüne katılan Direnistanbul aktivistleri Tramvay durağından ayrılarak 17:30’da Nişantaşı’ndaki Citys’in önünde toplanmaya başladılar. Teşvikiye caddesinden Vali Konağı caddesine doğru yürüyüşe geçen kitle yolu kapattıları gerekçesiyle polis tarafından durdurularak çevik kuvveti devreye sokma ve gözaltına tehditleriyle kaldırımdan yürümeleri istendi. Fakat kitle yoldan yürümeye devam etti ve kongre inşaat alanının yanında bulunan inşaat alanının karşısındaki parktan geçerek Maçka’ya doğru yöneldi. Grup, slogan, davul ve düdüklerle “kapitalizme, yoksulluğa, evsizliğe, açlığa, savaşlara ve sömürüye karşı!” herkesi 1-8 Ekim’de sokağa çıkmaya davet etti. Beşiktaş Kartal Heykelinin önüne gelen grup burada hazırlanan metinler okundu ve sloganlar atarak Beşiktaş Çarşı içerisine yürüyerek eylemlerini bitirdiler.

Daha fazla foto yakında…

Reklamlar

2 Yanıt

  1. ımf db defol

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: