Otuz Yıl Önce Keyfimizi Feci Kaçırdılar Canımızı Fena Yaktılar Bu Ülkede

Son iki kuşağın içerisine doğduğu ortam, bundan 30 yıl önce, neoliberal politikaları dayatan 24 Ocak Kararlarıyla ve militarist-ırkçı yasalarla birlikte gelen bir darbeyle hazırlandı.

Yakında İstanbul’da büyük bir toplantı yapacak IMF ve Dünya Bankası başta olmak üzere, NATO ve büyük tekelleri ile kapitalist dünyanın büyük devletlerinin  Türkiye’deki devlet, destekçi şirketler ve onların siyasal temsilcileriyle birlikte tezgâhladığı bu darbe, uygulanmaya çalışılan ekonomik ve sosyal politikalara karşı, örgütlü toplumun direnişini kırmayı hedefledi ve büyük oranda başardılar bunu.

Bu ortamı hazırlamak için de devlet ve paramiliter güçler aracılığıyla yüzlerce katliam ve suikast gerçekleştirdiler. Yaygın bir şiddet ortamı yarattılar. Etnik ve dini çatışmaları kışkırtıp bahane göstererek parça parça sıkıyönetim ortamı yarattılar. Kendilerinin büyütüp besledikleri planlı terörle toplumu bezdirdiler ve sonra da bunu önlemek bahanesiyle  bu ülkedeki üçüncü askeri darbeyi yaptılar. Sınıf ve kitle örgütlerini kapatarak bütün ülkeyi kışlaya ve hapishaneye çevirdiler. İnsanların yaşamsal ihtiyaçlarını gidermek için yarattıkları tüm örgütlenmeleri ve haklarının gasp edilmesine karşı bir araya gelmelerini tehlike olarak gösterip, yüz binlerce insanı cezaevi, işkence ve sürgüne mahkûm ettiler. Hak aramayı korkulur bir şey haline getirdiler.

Uluslararası kapitalist sistemin en büyük, başarılı ve sürmekte olan operasyonu böylece başladı ve bütün kurumlarıyla birlikte varlığını devam ettirmekte.

Şimdi de iflas etmiş ve büyük bir krize neden olmuş neoliberal politikalarının yerine, krizin yükünü yine yoksulların ve ezilenlerin sırtına yıkmak ve kendilerini bundan kurtarmak adına uygulamaya koyacakları yeni programları kararlaştırmak için tekrar toparlanıyorlar. Otuz yıl önce kaderlerimizi belirleyen simsarlar, yine hayatlarımızı ve sokaklarımızı işgal etmekteler. Milyonlarca insanı hayatlarına, emeklerine ve yaşama alanlarına sahip çıkamayan onursuzlar sürüsü haline getirmek için çok uğraştılar, uğraşmaya devam ediyorlar. Zulümle ıslah edilmeye çalışılanların buna isyan vakti gelmeli artık.

Tarım politikalarıyla ölümün eşiğine getirdikleri toprağı yeniden canlandırmanın zamanıdır. Çalışma yasalarıyla iyice köleleştirdikleri milyonlarca çalışanın özgürleşmek için yeni festivaller organize etmelerinin zamanıdır.

Vasat zekâlı beş generalin işi olamayacak kadar karmaşık bu darbeyle neşemizi bularak, kahkahalarımızı bir araya getirerek baş edebiliriz ancak.

Kuşaklar boyu yaşadıkları yerlerinden, yurtlarından zorla göç ettirilen insanların, kültürleri saldırıya uğrayan insanların hayatlarına yeniden sahip çıkmalarının zamanıdır.

Batık bankaları kurtarmak için harcadıkları paraların küçük bir yüzdesiyle bile giderilebilecek altyapı sorunlarını çözmek yerine barınma ihtiyaçlarını karşılamak için kendi yerleşim alanlarını yaratan insanları sellere bırakanlardır bu darbecilerin mirasçıları. Kentsel dönüşüm politikalarıyla evlerinden bile ettikleri insanlar sokaklarda kalacaklar artık. Öyleyse o sokakları da dönüştürmenin zamanıdır.

Hepimizin olan koca bir dünyayı gasp edenlerin silahlı ve silahsız kuvvetlerinin ellerinden, kaderlerimizi almanın zamanıdır.

Darbelerinin yıldönümünü, bir direniş festivaline, hiç bitmeyecek bir şenliğe, özgür insanların sonsuz kahkahasına dönüştürelim.

Direnistanbul Koordinasyonu
www.direnistanbul.wordpress.com

Reklamlar

2 Yanıt

  1. o günleri yaşamadık…ama yasalar ve yarasalar hala mevcut…

  2. silahlı bürokrasinin ekonomi politiği 🙂
    ohal’den burjuvalaşan “lejyonerler”..ve 5 embesilden oluşan milli güvenlik konseyi…kulağa harika geliyor 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: