Direnal Koç’u Zaaaaaaaartladı!

Politik Bienal’in Eleştirisine Katkı: Zaaaaaaaart!

(PDF hallerini görmek için resimlerin üzerine tıklayınız)

11 Eylül gecesi, 11. Uluslararası İstanbul Bienali’nin açılışı için biz de Antrepo’daydık. Boşlukta öylece salınıp anlamsız bir tekerlemeye dönüşen alabildiğine “radikal” sözlerinizin karşısına sözle çıkarak bu anlamsız karmaşaya katılmak için değil, bu gösteriyi “zaaartlamak” için. Sponsorlarınızın, korumalarınızın, sahte gülümsemeli bakanlarınızın ekşi şarap kokularının (catering çok zayıftı dostlar, iki leblebiyle sponsor olunuyorsa seneye de biz talibiz!) sindiği o salonda çınlayan “ya sosyalizm ya barbarlık” sözlerinize ancak “zaaart” denir çünkü, gerisi laf-ı güzaftır.

Dün gece, sinizm çağında sözün hiçbir anlamının kalmadığının, her sözü yutan ve içeriksizleştiren kavramsal bir boşlukta yaşadığımızın bir başka örneğiydi. Kelamın kendisi artık anlamsızlaşmıştır. Kürsüden haykırdığınız “her burjuva suçludur” lakırdısının hemen ardından Koç Holding CEO’sunun ve Kültür Bakanı sıfatını taşıyan zatın konuşmalarını aynı şevkle alkışlamanız sinik bir gösterinin bir kanıtı değil de nedir?

Neyse ki dün gece kulaklarımıza fısıldadığınız özgürlük hayallerini hatırlamak için bu oyuna ihtiyacımız yok. Ama endişe etmeyin, bizim de hatırladıklarımız var. Bu müstesna geceyi bize bahşeden Koç Holding’in rahmetli babasının 12 Eylül askeri müdahalesinin hemen akabinde cuntacı generallere yazdığı takdir ve nasihat dolu mektubu hatırlıyoruz örneğin. Ne dersiniz, bir sonraki gösteriniz için işinize yarar mı?

Otuz yıl önce keyfimizi feci kaçırdılar, canımızı fena yaktılar bu ülkede. Bugün yastaydık ama yarın kaldığımız yerden devam edeceğiz. 6-7 Ekim tarihlerinde IMF ve Dünya Bankası mahlasını kullanan 13.000 soyguncu İstanbul’da olacak. Biz de o günlerde onların keyfini kaçırıp, İstanbul sokaklarını onlara dar edeceğiz. Gelin bizim direniş şenliğimiz onların kâbusu olsun.

Gölgemiz Yeter!

Direnistanbul Kültür Komiserliği
Direnistanbul Popüler Propaganda Şebekesi
Beğenal Rezil Ordu Korosu
Direnistanbul Proletkult Komiteleri

->Eylemden Görüntüler

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. çok güzel yazıyorsunuz, çok doğru şeyler bunlar. arkanızdayım, destek veriyorum. ama dile biraz dikkat etsek mi? “laf-ı güzaftır” ne demek? anlamını kesinlikle bilmiyorum. bu gösterişli kelimeleri kullanarak nasıl geniş kitlelere ulaşabilirsiniz bir sorun kendinize.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: