Kentsel Dönüşüme Karşı Sokağa Çık!

DİRENİSTANBUL KOORDİNASYONU

KENTSEL ÇALIŞMA GRUBU

TOPLANTI ÇAĞRISI

6-7 Ekim tarihlerinde IMF ve Dünya Bankası, İstanbul’da, Harbiye Kongre Vadisinde, yıllık toplantılarını yapmak üzere bir araya geliyorlar. Direnistanbul Koordinasyonu Kent Çalışma Grubu olarak, bu küresel kapitalist kurumların yanı başımıza geliyor olmalarından duyduğumuz rahatsızlığı dile getirmek ve yaşam alanlarımızı ellerimizden alacak, bizi daha fazla yoksulluğa mahkûm edecek kararlar almalarını engellemek için Kongre Vadisi’nde olacağız.

Yaşam alanlarımız, mahallelerimiz, kamusal alanlarımız üzerinde ‘kentsel dönüşüm’,  ‘kentsel yenileme’ adları altında oynadıkları  oyunların bir soylulaştırma, yoksulları ve ‘ötekileri’  yerinden etme pratiği olduğunu gördük, görüyoruz.

IMF ve Dünya Bankası’nın küresel mega kent yaratma politikalarının doğrudan bir sonucu olarak biz bugün İstanbul’da, Ankara’da ve başka yerlerde kentsel dönüşüm ve yenileme amacıyla gecekondu yıkımlarına ve binlerce insanın evsiz kalmasına tanık oluyoruz.

Direnistanbul Koordinasyonu, 1-8 Ekim arasını IMF ve Dünya Bankası’nın İstanbul’a gelişini protesto etmek için direniş günleri olarak ilan etti. Amaç, sermayelerin dayatmalarına karşı seslerimizi beraberce çıkarmak, güçlerimizi birleştirerek yaşamlarımız üzerinde oynadıkları oyunlara engel olmak…

Kapitalizmin talan ettiği yaşamsal konulardan biri olarak barınma hakkı ve kamusal alan ihtiyacımızı hep birlikte haykırmak ve yaşadığımız kentlerin ve bölgelerin anti-demokratik bir biçimde, bizlere sorulmadan değişime, dönüşüme uğratılmasını protesto etmek için Eylül ayı içinde ve 1-8 Ekim arasında neler yapabileceğimizi konuşmak üzere kent çalışma grubu olarak organize ettiğimiz toplantıda kentsel rantla derdi olan herkesi aramızda görmek istiyoruz.


YER:      HAYMATLOS

İSTİKLAL CAD. RUMELİ HAN NO:48 C BLOK KAT:2

TARİH: 14 EYLÜL 2009

PAZARTESİ

SAAT:    19.00

DİRENİSTANBUL KOORDİNASYONU

İLETİŞİM:
http://www.direnistanbul.wordpress.com
direnistanbul@gmail.com

Reklamlar

Bir Yanıt

 1. Merhabalar..
  14 eylül saat 19.00 da yapılacak toplantının verimli geçebilmesi için İnternet dışında kaynaklarla çeşitli dernek ve çevrelere çağrı yapmak gerekir..

  -Konut Hakkı Koordinasyonu
  -Yıkımlara Karşı Halk Cephesi
  -İMECE
  -Dayanışmacı Atölye
  -Sulukule Platformu
  -İnsan Yerleşimleri Derneği
  -Mahalle Dernekleri
  v.d. aklıma gelmeyen çevrelerin katılımı sağlanamazsa bu toplantının pek verimli geçemeyeceğini düşünüyorum..
  Kolay Gelsin..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: