IMF / Dünya Bankasına karşı Kadıköy’deydik!

IMF / Dünya Bankasına karşı Kadıköy’deydik!

7Kadıköy, İstanbul (05.09.2009) – Direnistanbul (IMF ve Dünya Bankası’na Karşı Direniş Günleri Koordinasyonu), IMF ve Dünya Bankasına karşı direniş günleri kampanyası çevçevesinde dün Kadıköy’de şenlikli bir yürüyüş gerçekleştirdi. Bahariye’deki Rum Ortodoks Kilisesinin önünde toplanan Direnistanbul aktivistleri Bahariye caddesi ve Serasker caddesi boyunca sloganlarla halka bildiriler dağıtarak, stikır ve afişler asarak İskele meydanına kadar yürüdüler. Yoğun polis kontrolü ve müdahalesine maruz kalan Direnistanbul korteji Altıyol’a gelmeden çevik kuvvet tarafından durduruldu. Bunun üzerine kitle Serasker caddesine dönerek yürüyüşe devam etti. Osman Ağa Camii’ye çıkan ara sokaktan Söğütlü Çeşme caddesine çıkılarak İskele meydanına kadar sloganlarla yürüyüş devam etti. İskele meydanında bir süre bildiri dağıtımına devam edildi. Dağıtılan bildiri megafonla okunarak, Kadıköy’deki eylem sona erdi.

Direnistanbul aktivistleri, Karaköy vapuruna binerek eylemlerine devam ettiler. Önce vapurdan pankartlarını sallandıran Direnistanbul aktivistleri ellerindeki bildirileri insanlara dağıttı ve vapurdaki bildirileri megafonla okudular. Karaköy’e ulaşan aktivistler Taksim’e kadar sokaklara afiş ve stikırlarını asarak dağıldılar.6

Bir çok semtte etkinlik göstermeye çalışan Direnistanbul Koordinasyonu, Kadıköy’deki eylemle IMF/Dünya Bankası ve Kapitalizmin küresel sömürü ve egemenlik politikalarına maruz kalan herkesi direnişe davet etmiş olup 28 Eylül-7 Ekim arasında tüm gezegenin geleceği adına kararlar almak için toplanacak olan küresel ve yerli kapitalist elitlere İstanbul sokaklarını dar etmeye çağırdı.

Direnistanbul faaliyetlerini IMF/Dünya Bankası politikalarının ve kapitalizmin yol açtığı yoksulluk, sosyal güvencesizlik, kaynakların kapitalist tekellerin eline geçmesi ve ekolojik tahribat, kentsel dönüşüm ve barınma sorunu, sağlığın gaspı, suyun ticarileştirilmesi, GDO’lu ürünlerin yaygınlaşması, tarımın politikalarının küçük köylü toplulukları yerine endüstriyel tarım tekellerinin lehine işletilmesi, zorunlu göç ve mülteci sorunu, militarizm ve toplumsal cinsiyetçilik gibi sorunlar ekseninde yürütmektedir. Bu spesifik meseleler üzerine faaliyet yürüten sosyal hareket, grup ve oluşumlarla birlikte hareket etmeyi amaçlamakta hareketler ve mücadeleler arasında bir dayanışma ve iletişim ağını örmeyi amaçlamaktadır.

->Eylemden Görüntüler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: