Gelin, orantılı döveriz

İstanbul’daki IMF toplantıİstanbul’daki IMF toplantılarını protesto için gelecek eylemciler, polisin tutumundan endişeli larını protesto için gelecek eylemciler, polisin tutumundan endişeli.

DÜNYA Bankası ve IMF’nin eylül sonundan itibaren İstanbul’da yapılacak toplantıları için dünyanın dört yanından gelmeyi planlayan eylemciler “Şiddetten kaygılıyız” diyor.

POLİS HAZIRLIK YAPIYOR
İSTANBUL polisi de hazırlıklarını sürdürüyor. Dört ilçede eylem alanları protestoculara ayrılacak. Küçük ve barışçı protesto eylemlerine  müdahale edilmeyecek.

IMF ile anlaşma süreci hükümetin ve iş dünyasının sıcak gündemindekini yerini korurken, gelecek ay İstanbul’da yapılacak Dünya Bankası ve IMF toplantıları da hem Emniyet’in hem de protestocuların sıcak gündeminde. IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarının açılışı 29-30 eylülde yapılacak. Tabii, bu durum İstanbul polisini olası gösteri ve protestolara karşı alarma geçirdi. Küçük gruplara müdahale edilmeyeceği yönünde açıklama yapılırken, dört ilçede eylem alanları belirlendi. İstanbul polisinin son yıllarda 1 Mayıs günü yapılan gösterilerdeki sert ve şiddet dolu tutumundan ise göstericiler endişeli. Bu endişe, İstanbul’daki göstericileri pek yıldıracak gibi görünmüyor, ancak Avrupa’dan katılımın zayıf kalacağı düşünülüyor.
Protestocuların internetteki buluşma adresi Direnistanbul sitesi. Sitede, IMF ve Dünya Bankası’na Karşı Direniş Günleri Koordinasyonu adı altında IMF ve Dünya Bankası’nın toplantılarına karşı örgütlenme çağrısı yapılıyor. https://direnistanbul.wordpress.com adlı siteden seslerini duyuran koordinasyon, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak toplantılara karşı, halkları örgütlenmeye çağırıyor. Sitede 13 dilde yapılan çağrı metni ise şöyle: “Çokuluslu kapitalist şirketlerin, devletlerin temsilcileri ve bürokratları, milyarlarca insanın hayatını karartacak kararlar alacakları IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantısı nedeniyle İstanbul’da olacaklar. Yoksul milyarlar ve üzerinde yaşadığımız gezegenin geleceği için sömürü zincirine bir halka daha eklemekten başka bir işe yaramayan ekonomik paketlerin, yapısal uyum koşullarının, kemer sıkma politikalarının ve yeniden yapılandırmaların konuşulacağı, kapitalist egemenlerin çıkarını korumak adına yapılacak bir zirve toplantısı daha… Büyük bir olasılıkla da günlerimizi cehenneme çevirecekler! Aramalar, kimlik sormalar, yolları kapamalar, çit örmeler vs. Gelin, hep beraber bu günlerde biz onların yaşamını cehenneme çevirelim. Bizim şenliğimiz, onların kabusu olsun!..”
Grup, biber gazı ve diğer kimyasallara karşı direnci yüksek tutabilmek için hazırlık da yapıyor. Foruma yazan bir kişi, “Yunan yoldaşlarla bağlantı kuralım. En az 5000 Yunan gelir. Yüzde 30’dan fazla işçi olursa, polis daha az şiddet uygular. Yurtdışı sendikaları ile bağlantı kuralım.”

Kaynak: Taraf

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: