İstanbul polisi IMF’ye söz verdi, ‘küçüklere’ dokunulmayacak

Dünya Bankası ve IMF’nin 6-7 Ekim’de İstanbul’da yapılacak yıllık toplantısı öncesinde, Türk polisi yakın markaja alındı. Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Marvan Muasher’in IMF-DB Yıllık Toplantısı’nda göstericilere yumuşak davranılmasını istediği polisten, IMF’nin de brifing aldığı ortaya çıktı. IMF yetkililerinin zaman zaman polisle birlikte gezerek halka yaklaşımını da gözlemlediği öğrenildi.
Emniyetin yaklaşık 20 gün önce IMF’ye verdiği brifingde, Taksim’de küçük grupların yapacağı protestolara dokunmayacağını ilettiği belirtildi. IMF’nin ise katılımcılar için İstanbul’da 50’ye yakın otelde rezervasyon yaptırdığı ifade edildi.

Yürüyüşe izin yok
IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarının açılışı 29-30 Eylül tarihlerinde olacak. 3 ile 5 Ekim tarihleri arasında yoğun seminer ve konferanslar yapılacak. 6-7 Ekim tarihleri arasında ise yıllık toplantı gerçekleştirilecek.
Dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen toplantılar sırasında yoğun protesto eylemleri yapılması nedeniyle polisiye tedbirler de yakından takip ediliyor. İstanbul Emniyeti de bu amaçla IMF yetkililerine bir sunum yaptı. Emniyetin IMF temsilcilerine, Taksim’de küçük grupların protesto gösterilerine müdahale etmeyeceğini söylediği, daha büyük gruplar için de yer belirleneceğini; ancak yürüyüş yapmak isteyenlere izin verilmediğini ilettiği kaydedildi. Emniyet Genel Müdürlüğü de birkaç gün önce basın açıklamalarının nerelerde yapılabileceğine ilişkin duyuru yaptı.
IMF temsilcilerininse İstanbul’da halkın polise tepkisini ölçtüğü ve olumlu izlenimler edindiği belirtildi.

IMF ofis tuttu
Öte yandan IMF, genel kurulun yapılacağı Lütfi Kırdar’da geçici olarak bir ofis de kiraladı. Genel kurul toplantısından sonra ofisin kapanacağı kaydedildi. Şu anda güvenlikle ilgili çalışmaların devam ettiği, toplantı dışındaki yerlerin güvenliğinin polis tarafından sağlanacağı, içerideyse Lütfi Kırdar’ın kendi güvenlik personelinin görev yapacağı anlatıldı. Polis, hafta başında yaptığı duyuruyla organizasyon yetkililerine, katılımcıların otellerden toplantıların yapılacağı yerlere ulaşımlarının sağlanması için ocak ayında ihaleler yapıldığını ve bu işlerin tamamlandığını ifade ettiler. Yetkililer, ulaşım için anlaşma sağlanan firmaların çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Otel paraları cepten
IMF’nin yaklaşık 15 bini bulacak katılımcı için 50 otelde rezervasyon yaptırdığı kaydedildi. Yetkililer, hangi ülkelerden kimlerin geleceğinin belli olduğunu, rezervasyonun IMF tarafından yapılmasına karşın otel paralarının ilgili ülkelerce karşılanacağını vurguladılar. Yurtdışındaki toplantılarda da Türkiye’nin aynı uygulamayı yaptığını hatırlatan yetkililer, burada da aynı yöntemin geçerli olacağını söylediler.

Basın açıklamasına izin verilen yerler
BEŞİKTAŞ / Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı, Atatürk Cumhuriyet ve Demokrasi Anıtı, Ortaköy, Levent Çarşı ve Dolmabahçe Meydanı.
BEYOĞLU / Galatasaray Meydanı, Taksim Tramvay Durağı, Taksim Metro Çıkışı ve Taksim Gezi Parkı.
FATİH / Beyazıt Meydanı ve Saraçhane Anıt Parkı.
ŞİŞLİ / Şişli Meydanı, Kanyon Alışveriş Merkezi önü.

Türkiye 54 yıl sonra ev sahibi
  • DB-IMF toplantıları yılda iki kez düzenleniyor.
  • 1955 yılında da toplantıya ev sahipliği yapan Türkiye, 54 yıl aradan sonra yeniden ev sahipliği görevini üstlenecek.
  • Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılacak toplantıya yaklaşık 15 bin kişinin katılması bekleniyor.
  • Kongre merkezinin genişletme çalışmaları için 230 milyon dolar harcanacak.
  • Toplantı haftası bazı sokak ve caddeler trafiğe kapatılacak.

KONGRE VADİSİ’NDE RÖTARLI TESLİMAT
Toplantılara ev sahipliği yapacak olan Harbiye Kongre Merkezi’nin haziran ayında Dünya Bankası’na teslim edilmesi gerekiyordu. Ancak 3 bin işçinin çalıştığı inşaat işinin uzaması nedeniyle teslim tarihi ağustos sonuna kaldı. Çalışmaların sonunda, Muhsin Ertuğrul Tiyatro Salonu ve Kongre Merkezi 7’si yeraltında, 5’i de yer üstünde olmak üzere 12 katlı olarak teslim edilecek. Kongre merkezinde 5 adet çok amaçlı salon yer alacak.

Polisten 2009 manzaraları

HARÇ DAYAĞI
Temmuz 2009: Üniversite harçlarına yüzde 8’lik zammı protesto eden öğrenciler, her protestoda polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Başta İzmir, İstanbul ve Ankara olmak üzere çeşitli illerde eylem yapan 25-30 kişilik öğrenci grupları hem biber gazına maruz kaldı hem dayak yedi.

COP KÖR ETTİ
Haziran 2009: Öğretmen Dengiz Sönmez, haziran ayında Milli Eğitim Bakanlığı’na yönelik eylemde polisin cop darbeleriyle sağ gözünden yaralandı. İki ameliyata rağmen Dönmez’in sağ gözü yüzde 80 oranında görmüyor. Dönmez, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmeye hazırlanıyor.

BEBEĞE BİBER GAZI
Mayıs 2009: İkitelli’de, yerel seçimlerin ardından kaçak yapıları yıkmak isteyen belediye ekipleri, karşılarında 100-150 kişiden oluşan mahalle sakinlerini bulunca devreye polis girdi. Polisin attığı gaz bombalarından bir ilköğretim okulu ile evler de nasibini aldı, bebekler bile zehirlendi.

İŞÇİYE PANZER
Mayıs 2009: 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyen işçiler, binlerce polisin panzerli ve gaz bombalı müdahalesiyle karşılaştı. Polis copu ve atılan gazlardan dolayı çok sayıda kişi yaralanırken, yüzlerce kişi de gözaltına alındı. Polisin sert müdahalesi uzun süre tartışıldı.

Kaynak: Referans Gazetesi

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. […] İstanbul polisi IMF'ye söz verdi, 'küçüklere' dokunulmayacak … […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: