IMF’den 50 milyarlık dayatma

110809_eco_imfEylülde anlaşmaya varılması planlanan IMF, yeni ek tedbirler istedi. Ekonomi yönetimi IMF’nin istediği 50 milyar liralık tedbir için önlem paketi üzerinde çalışmaya başladı.

Eylül ayında anlaşmaya varılması planlanan IMF’nin yine son dakikada ek tedbir istediği ortaya çıktı. 2008 yılının mayıs ayından bu yana görüşmelerin sürdürüldüğü ve3 yıllık stand-by anlaşması çerçevesinde Türkiye’ye yaklaşık 20 milyar dolarlık kredi verecek olan IMF’nin, üç yıl süresince yaklaşık 50 milyar liralık tedbir alınmasını talep ettiği öğrenildi. Türkiye ile IMF arasında yılan hikayesine dönen yeni stand-by’a ilişkin görüşmeler, IMF’nin akaryakıt başta olmak üzere bazı ürünlere yapılan zamları yeterli bulmayarak ek tedbir talep etmesine takıldı.

Ekonomi yönetimi, 2009 ve 2010 yılı için alınabilecek ek tedbirlerle ilgili yeni bir çalışma başlattı. Ekonomi yönetimi, akaryakıta, şekere zam yapılması, TMO’nun fındık alımlarının durdurulması gibi önlemlerin ardından IMF’ye alınan önlemlerle ilgili bir bilgi notu sunmuştu.

IMF’nin söz konusu tedbirleri yeterli bulmadığı kaydedildi. Belirli büyüklükte 2009 ve 2010 yılı için tedbir alınmasını istedi. Bunun üzerine, tedbirler konusunda yeniden çalışma başlatıldı. Ekonomi kulislerinde dolaşan bilgilere göre, bürokratlar IMF’nin talep ettiği büyüklükte bir tasarruf sağlamak için 37 maddelik bir önlemler listesi hazırladı. Listede, bütçe harcamalarının kısılmasının yanı sıra ek vergi öngören düzenlemeler de yer alıyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından, IMF’ye sunulacak ve görüşü beklenecek. Ekonomi yönetiminin, yeni tedbirler paketini IMF teknik heyeti ile görüşerek hazırladığı bildirildi. IMF personelinin büyük kısmının ağustosta tatile çıktığı, çalışmaların Türkiye masasındaki bazı görevlilere e-posta aracılığı ile gönderildiği belirtildi.

Teknik heyet eylülde gelecek

IMF ile ek tedbirler konusunda yürütülen pazarlıkların eylüle kadar tamamlanması planlanıyor. Tedbirlerde bir uzlaşmaya varılması halinde, IMF teknik heyetinin yeni anlaşmanın teknik görüşmelerini yapmak için eylül ayında Türkiye’ye çağrılacak. Ekonomi yönetimi, IMF’yle görüşmeleri ekimde Türkiye’de yapılacak IMF toplantıları öncesinde tamamlamayı amaçlıyor.

37 maddelik önlem paketi hazırlanıyor

– 2008 yılının mayıs ayından bu yana devam eden IMF ile stand-by pazarlığı, tedbir paketine endekslendi.

– 3 yıllık stand-by çerçevesinde Türkiye’ye yaklaşık 20 milyar dolarlık kredi verecek olan IMF, 3 yıl süresince yaklaşık 50 milyar liralık tedbir alınmasını talep ediyor.

– Son olarak görüşmeler, 2009 yılı ve 2010 yılı için alınacak tedbirlere takıldı.

– 37 maddelik bir tedbirler taslağı hazırlayan ekonomi yönetimi, vatandaşa etkilemeyecek tedbir almanın yollarını arıyor.

– Üzerinde çalışan tedbirler arasında ise sağlık harcamaların kısılması, yatırım ödeneklerin kesilmesi bulunuyor.

– Ayrıca, yeni üzerinde çalışan tedbirler içinde, bazı vergi oranlarının arttırılması, vergi indirimlerinin kaldırılması da yer alıyor.

Kaynak: TurkishNY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: