Hükümet IMF planını açıkladı?

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, piyasaların yakından takip ettiği IMF konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasındaki açıklamalarının ardından soruları yanıtlayan Çiçek, ”RTÜK Yasasında yapılacak bir değişiklikle medya şirketlerindeki yabancı sermaye payının yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkarılması yönünde bir taslak çalışması olduğu basına yansıdı, o konuda bir bilgi verebilir misiniz?” sorusu üzerine şunları kaydetti:

”O konu gündeme gelmedi, ama geldiği zaman bilgi veririz. Hükümet olarak yabancı sermaye konusundaki yaklaşımımız bellidir. Türkiye’nin kalkınmasını belli bir hızda sürdürebilmek bakımından yerli sermayesi kadar yabancı sermayeye de her alanda ihtiyacı var. Dolayısıyla yabancı sermayenin Türkiye’ye gelmesini kolaylaştıracak her türlü çabayı sürdürürüz. Tabii bunu yaparken de belli kıstaslar olur. Biz olaya olumlu bakarız, ama ‘bugün, önümüzdeki hafta bu konu gelecek’ diye bir beklenti olmasın diye ifade ediyorum. Keşke bugüne kadar gelenden çok daha fazla yabancı sermaye gelse. Türkiye her sene en az yüzde 7-8 kalkınacaksa. Bunun yolu yabancı sermayenin Türkiye’ye gelmesidir. Yüzde 15,16, 17’lik tasarruflarla Türkiye’nin o kalkınma hızlarını yakalaması mümkün değil diye iktisatçılarımız söylüyor. Türkiye başka ülkelerle arasındaki farkı kapatacaksa hangi alanda olursa olsun yabancı sermaye ihtiyacı açıktır, ama bugün konuşmadık bu konuyu.”

Çiçek, IMF ile görüşmelere ilişkin bir soruya da ”Kanaatimiz Türkiye’de IMF toplantısı yapılmazdan evvel bu konunun mümkünse karara bağlanmasıdır. Türkiye’nin beklentileri belli. Bu müteaddit defalar değişik kademelerde ve son olarak da Sayın Başbakanımız’ın müteaddit görüşmelerinde ifade edilmiştir. Biz arzu ederiz ki Eylülden evvel böyle bir anlaşmaya varmış olalım” yanıtını verdi.

Kaynak: Habertürk Ekonomi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: