Küresel direniş günleri başladı

Dünya Bankası (DB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) 2009 Yılı Guvernörler Toplantısı 6-7 Ekim 2009 tarihlerinde, İstanbul’da yapılacak. ‘Dünyanın içine edenleri’ biraraya getiren toplantıyı protesto için sokaklarda olacak küresel kapitalizm karşıtları eylemlere şimdiden başladı. Dünya Bankası’nın dış ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Marwan Muasher, zirve sırasında göstericilere karşı aşırı biber gazı kullanılmamasını salık vermişti…

Ana gündemin küresel ekonomik kriz olacağı toplantılara, 185 ülkeden aralarında Merkez Bankası Başkanları ve Maliye Bakanlarının da olduğu yaklaşık 13 bin kişinin katılması bekleniyor. Resmi toplantıların yanında sivil topluma yönelik etkinlikler de yapılacak.

6 – 7 Ekim’de İstanbul’da yapılacak olan Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası yıllık toplantısına karşı bir araya gelenler Direnistanbul isimli bir inisiyatif oluşturdular. 5 Ağustos’ta İstanbul’da bir basın açıklaması yapan inisiyatif, dün akşam da “İstanbul Direniş Sezonu”nun açılışınıkutlamak için konser düzenledi. Konserde sahne alan Bandista grubu şarkılarını IMF ve Dünya Bankası’na karşı söyledi.

1 – 8 Ekim tarihlerini IMF ve Dünya Bankası’na karşı direniş günleri olarak ilan eden Direnistanbul isimli grup hafta boyunca çeşitli eylemler, söyleşiler, film gösterimleri, sergiler, atölye çalışmaları ve konserler düzenleyecek. İnisiyatifin etkinlikleri ve eylemleri hakkında daha fazla bilgiyi direnistanbul.wordpress.com adresinden edinmek mümkün.

Emek örgütleri de sokakta olacak

Küresel kapitalizmi, emekçileri yoksullaştıran politikaları, savaşı, adaletsizliği protesto etmek için 6 Ekim Salı günü büyük bir protesto etkinliği yapmaya hazırlanan emek örgütleri, önümüzdeki günlerde programlarını açıklayacak. Tüm anti-kapitalistlerin, yaşam savunucularının, çevrecilerin ve savaş karşıtlarının destek vereceği etkinlik muhtemelen IMF-DB Toplantılarının yapıldığı ‘Kongre Vadisine’doğru yürüyüş şeklinde olacak.

Onların da gözü korkmuş…

Son iki 1 Mayıs’ta, İstanbul sokaklarında emekçilere ve 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen sosyalistlere yapılan insanlık dışı saldırıları bütün dünya izlemişti. Neredeyse İstanbul’un üzerinde ‘biber gazı bulutları’ oluşmuş, polisin elindeki gaz stokları tükenmişti… Nitekim geçtiğimiz hafta İstanbul toplantısıyla ilgili bir açıklama yapan Dünya Bankası’nın dış ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Marwan Muasher, İstanbul polisini uyarmış ve zirve sırasında göstericilere karşı aşırı biber gazı kullanılmamasını önermişti.

Alternatif forum düzenlenecek…

IMF-DB toplantılarıöncesinde, kapitalizm karşıtları da İstanbul’da alternatif forum toplantıları yaparak anti-kapitalist mücadele ve küresel direnişi konuşacaklar. 2 – 6 Ekim tarihlerinde yapılacak toplantılara Türkiye’den katılacak konuşmacıların yanı sıra, dünyaca tanınmış küreselleşme karşıtları da katılacak.

Küresel kapitalizmin koltuk değnekleri…

Uluslararası ticaretin yükseldiği 1944 yılında kurulan Uluslararası Para Fonu (IMF), 1970’lerden sonra sisteme borçlarını ödeyemeyen, ekonomik sıkıntı çeken ülkelere dolar üzerinden kredi veren tefeci bir organizasyon haline geldi. Dayattığı politikalar ile, borçlu ülkeleri sisteme tam bağımlı hale getirmek için tuzaklar kuran IMF, uyumla çalıştığı Dünya Bankası ve Dünya Ticaret örgütü ile birlikte kapalı kapılar ardında dünya halklarının geleceğini ilgilendiren kararlar alan bir kurumdur.

IMF’ye üye olan ülkeler fona ne kadar para katıyorlarsa politikalarda o kadar söz sahibi oluyorlar. Dolayısıyla, oyların yaklaşık yüzde 20’sine sahip olan ABD, IMF’nin temel karar vericisi ülke konumundadır.

Kaynak: Turnusol

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: