Kölelik bürolarında kritik gün 7 Ekim

ANKARA (07.08.2009)- Köşke takılan özel istihdam büroları bugün Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü, 7 Ekim ayına kaldı. Meclis, 7 Ekim’de kölelik bürolarını gündeme alırken, egemenler IMF toplantısıyla geleceğimizi ‘konuşacak.’ Hala zaman var. Köleliğe ve IMF’ye isyan, 7 Ekim’e kadar sokak sokak büyümeli.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Meclis’e iade ettiği İş Kanunu, İş Kanunu, İşsizlik Sigortası Kanunu ve Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasında Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda değiştirilerek kabul edildi.

Yasadan, sendikaların genel grev sebebi saydığı özel istihdam büroları, özel kölelik büroları maddesi çıkarıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yasanın, özel istihdam bürolarına ilişkin maddesini, Cumhurbaşkanı Gül’ün iade gerekçesi doğrultusunda kanundan çıkardıklarını ifade etti. Ama tehlike geçmedi. Çünkü madde, 7 Ekim’de tekrar gündeme gelecek.

İşsizlik fonu peşkeş çekildi

Ama, Torba Yasası’nda İşsizlik Fonu’nun gasbı çıktı. Fon, patronlara peşkeş çekildi. Daha önce nema gelirlerinin dörtte biri GAP ve DAP’a ayrılan işsizlik fonunun dörtte üçe artık patronların kasasında. Fon, patronlara peşkeş çekildi ama, yine bin bir soru işaretiyle. Çünkü fondan akıtılan paralar geri ödenmeyecek. Zaten yasanın bunun düzenleyen bir maddesi yok.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım konuyla ilgili yaptığı konuşmada, “Bununla ilgili düzenleme var” dedi, ne olduğunu açıklamadı. Yıldırım, “Bir yasanız varsa, taahhüde, teminata girmişseniz, bunun gereğini yapacaksınız. Muhalefetin görevi de bunu takip etmek” demekle yetindi.

Hala zaman var

İşçilerin ‘alınıp satılmasını’, ‘kiralanmasını’ öngören özel kölelik büroları, Meclis’in tatilinin ardından yine gündemde. Kritik gün 7 Ekim. Aynı tarihte iki büyük şehirde işçi ve emekçilerin geleceği ‘konuşulacak.’ Meclis, özel kölelik bürolarını tartışırken; İstanbul’da Dünya Bankası’nın ve IMF’nin Guvernörler Kurulu toplantısında emekçi halkın geleceğini ‘konuşacak.’ Köleliğe ve IMF isyan 7 Ekim’e kadar sokak sokak büyümeli.

Kaynak: Atılım

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: