IMF yoksul ülkeler için altın satacak

IMF, düşük gelirli ülkelere aktarılacak mali kaynakları arttırıyor. İmtiyazlı kredi kapasitesi 17 milyar dolara yükseltilecek, IMF bunun için altın satışı yapacak.

IMF İcra Kurulu, daha önce ciddi önlemler alarak, düşük gelirli ülkelere sağlanacak mali kaynaklarda önemli artış yaratacak önlemler paketini onayladı. IMF’nin sahip olduğu altınların satılmasın-dan gelecek gelirlerin de dahil edilmesiyle, IMF’nin imtiyazlı kredilerinin 2014’te 17 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu rakam, gelecek iki yılda ise 8 milyar dolara çıkabilecek. Ek olarak, IMF, tüm düşük gelirli üyeleri için ödenmemiş imtiyazlı kredilerde 2011 sonuna kadar sıfır faiz uygulayacak. Yeni bir kredi aracı dizisinin de, bu arttırılmış desteğe yardımcı olacağı belirtildi. IMF İcra Kurulu, yeni mali taahhütleri karşılamak için 400 metrik ton altının satılmasını planlıyor.

Tarihî adımlar atıyoruz
IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, “Bu, Orta Afrika ve dünyadaki en yoksul ülkeler için IMF desteğinin daha önce benzeri görülmeyen düzeyde artmasıdır” dedi. Strauss-Kahn, gelişmiş ülkelerin IMF’ye, kendilerinin sebep olmadığı küresel krizden ağır şekilde etkilenen düşük gelirli ülkelere yardımcı olup olamayacaklarını sorduğunu belirterek, “Biz de buna en yoksullara destek olmak bakımından tarihî bir eylemler dizisiyle yanıt veriyoruz. Yeni kaynaklar ve bunların dağıtımı için yeni olanaklar, milyonlarca insanın yoksulluğa düşmesini engellemeye yardımcı olacak. IMF’nin desteğindeki artış, sadece düşük gelirli ülkelere yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kriz geçtiğinde yoksulluğa karşı savaşta ilerlenecek zemini de oluşturacak” dedi.
IMF, düşük gelirli ülkelere finansal yardımı iki kattan fazla arttırdı. Düşük gelirli ülkeler IMF’nin yeni imtiyazlı kredilerinden Temmuz 2009’a kadar 2.9 milyar dolar aldı; bu, 2008’in aynı döneminde 1.5 milyar dolardı. IMF’nin programlarında ileri sürdüğü koşullara daha esnek bir yaklaşım gösterileceği belirtilirken, program oluşturulan ülkelere özgü çekirdek hedeflere odaklanılacağı kaydedildi.

DESTEK PAKETİ  NELER İÇERİYOR
İmtiyazlı finansal yardım: Düşük gelirli ülkelere imtiyazlı kredi kapasitesi 2014’e kadar 17 milyar dolara yükseltilecek Faiz yardımı: Bu ülkelere 2011 sonuna kadar ayrıcalıklı kredi imkanları verilecek
Kalıcı yüksek ayrıcalıklı ödemeler: 2011’den sonra güncellenecek faiz oranları mekanizmasıyla IMF’in kalıcı ayrıcalıklı ödemeleri devreye girecek.

Yeni mali araçlar dizisi: Genişletilmiş krediler esnek orta vadeli destek sağla-
yacak, kısa vadeli ihtiyaçlar için stand-by kredi olanağı sunulacak ve hızlı kredi ise sınırlı koşullarla acil destek kullanılacak.

Kaynak: Taraf

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: