‘IMF, karşıtlarından çok korkuyor’

NOT: Vatan Gazetesinin dün yapılan görüşmenin ardından haberi ‘IMF karşıtları Türk polisinden çok korkuyor’  boyutuna taşıması medyanın şimdiden direnenlere karşı psikolojik savaştaki yerini aldığını gösteriyor. Bu nedenle bu haberin başlığını bozuma uğratıyoruz. ‘IMF, karşıtlarından çok korkuyor’ olarak değiştiriyoruz.
—————————————————-

6-7 Ekim’de düzenlenecek IMF-Dünya Bankası yıllık toplantısı için geri sayım başladı.

IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarının yapıldığı her kent, globalizm ve kapitalizm karşıtlarının çok renkli, ateşli protestolarına sahne olur. Bu yıl da 1955’ten sonra ilk kez 6-7 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek ve 13 bin katılımcıya ulaşması beklenen yıllık toplantılar öncesi protestocular internet üzerinden organize olmaya başladı. Direnistanbul adı altında toplanan ilk grup, internet sitesinde tüm dünyadan protestocuları İstanbul’a çağırıyor. Ancak katılım konusunda çok da umutlu değiller.

Direnistanbul’un sözcüsü, “Yurtdışındaki protestocular Türk polisinden çok korkuyor. Onun için Avrupa’dan katılımın çok fazla olmasını beklemiyoruz. NATO Zirvesi’nde de bu korku nedeniyle katılım düşük kalmıştı” dedi. Ama onlar yine de yılmıyorlar: “Yurtdışındaki protestoculara ’Sizin polisinizin de bizimkinden farkı yok’ diyoruz ve İtalya’da 2001’de başına ateş açılması sonrası ölen protestocuyu örnek veriyoruz. Tüm dünyada küresel eylemler polis devletini de büyütüyor.” Ancak yine de Türk polisinin eylemlerdeki tavrı, Avrupa’da nerede büyük bir zirve düzenlense protestoya giden aktivistleri korkutmuş. Direnistanbul sözcüsü bu nedenle yurtdışından gelecek protestocu sayısının 300 civarında olacağını tahmin ediyor.

11 dilde çağrı yapılıyor

Bu tedirginliğe rağmen “IMF-Dünya Bankası’na karşı direniş günleri koordinasyonu” olarak tanımlanan Direnistanbul’un sitesinde protestocular, Belarusça’dan Yunanca ve İspanyolca’ya kadar 11 farklı dilde İstanbul’a çağrılıyor.

40 kişiyiz, aramızda holding çalışanı da var

Direnistanbul kendisini “antiotoriter ve özgürlükçü” olarak tanımlayan 40 kişi tarafından kurulmuş. “Arkamızda ne bir kurum, ne de bir örgüt var” diyen Direnistanbul sözcüsü, katılımcılar arasında öğretmenler, işsizler, avukatlar ve büyük holdinglerde çalışanların olduğunu söyledi. Direnistanbul, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenecek zirveyi protesto edecek sivil toplum hareketleri ve sendikalar ile birlikte hareket edecek.

İlk adımı attığımızda biber gazını yeriz

Direnİstanbul üyeleri önceki gün Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Marvan Muasher’in Referans gazetesinde yer alan “Türk polisinın protestoculara biber gazı kullanmasını istemiyoruz” tavrını inandırıcı bulmamış. Direnistanbul sözcüsü, “Onlar da biz de biliyoruz ki ilk adımı attığımızda biber gazını yiyeceğiz. Bu sözler burjuva hümanizmi kokuyor. Ortamı yumuşatmak amacıyla söylenen sözler” diye konuştu.

Kaynak: http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?tarih=29.07.2009&Newsid=251388&Categoryid=1

Reklamlar

2 Yanıt

 1. peki ya görüşmenin aslı ne? başlıkta problem yok ki
  başlık içerikle oldukça uyumlu azıcık bir küçük burjuva ulusalcı bakışla atılacak en güzel başlıklardan biri
  eğer haberde geçenler bu şekilde dillendirildiyse üzüldüm

  • selam “IMF karşıtları türk polisinden çok korkuyorlar,gelmezler” diye bir cümle kurulmadı. aksine türk polisinin göstericilere karşı acımasızca davranması avrupa basınında da yankı bulduğundan böyle bir çekince olabilir dendi.

   “40 kişiyiz aramızda holding çalışanı var.” diye bir cümle kurulmadı. aksine aranızda holding çalışanı var mı sorusuna karşın, aramızda her meslek veya sektörden insanların olduğunun söylenmesine rağmen cevabın soruda gizli olduğu zaten belliydi. sayı falan da verilmedi.

   yurtdışında geleceklerin sayısı konusunda ümitsizler demeleri de biz yüzlerce insan bekliyoruz cevabının nasıl yansıtıldığını gösteriyor.

   haber aslında hazırmış da ayıp olmasın diye bizimle konuşulmuş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: