Kaliteli denetim önemli

IMF uzmanları Shankha Chakraborty ve Era Dabla-Norris, “Kamu Yatırımlarının Kalitesi” hazırladıkları başlıklı çalışma raporunda, yolsuzluk ve kamu yatırımları arasındaki ilişkileri incelediler ve “kurumları zayıf olan, düşük gelirli ancak altyapı gereksinimleri acil çözüm bekleyen ülkelerde denetleme ve bürokratik gözetim kalitesinin iyileşmesi kamu yatırım harcamalarının çöpe gitmemesinin sağlanması için son derece büyük öneme sahiptir” dediler.

//

ANKA

Ankara– IMF uzmanları tarafından yapılan bir çalışmada kurumları zayıf, düşük gelirli ancak altyapı gereksinimleri acil çözüm bekleyen ülkelerde düzenleme ve denetleme kalitesinin, kamu yatırım harcamalarının çöpe gitmemesi için yaşamsal öneme sahip olduğu belirtildi.

IMF uzmanları Shankha Chakraborty ve Era Dabla-Norris, “Kamu Yatırımlarının Kalitesi” başlıklı bir çalışma raporu hazırladı. Çalışmada kamuda düzenleyici ve denetleyici kurulların bulunduğu ülkelerde, kamu yatırımlarının büyümeyi ne şekilde etkilediği üzerinde duruldu. Kamu yatırımlarında uzmanlaşmanın taşıdığı önem de vurgulandı.

Birçok düşük gelirli ülkede zayıf kamu kurumlarının “karakteristik” hale geldiği belirtilen çalışmada, “Kamu yatırımları üretken ve etkin olmazsa, bunun özel yatırımlara dönüşü daha az oluyor. Daha az uzmanlaşma nedeniyle de düşük büyüme görülüyor” denildi. Raporda şu saptamalar yapıldı:

Kamu yatırımlarının kalitesi gelir uçurumunu etkiliyor

“-Etkin olmayan kamu yatırımları ve eksik düzenleme-denetleme, büyümede kamu sermayesinin esnekliğini açıklamaktadır.
-Yolsuzluk, hem zengin hem yoksul ülkelerde kamu sermayesinin kalitesi ölçülürken, teknolojik değişimlerden daha çok hesaba katılabilir.
-Kamu yatırımlarının kalitesi, ülke bütünündeki gelir uçurumunda önemli potansiyele sahiptir.”

Kamu yatırımları doğrudan ve dolaylı büyüme artışı sağlar

Ekonomi politikaları açısından “Kamu yatırımları, uzmanlaşma ve özel sermayede verimliliğin artırılmasına destekle birlikte yapıldığında, doğrudan ve dolaylı büyüme artışı etkisine sahiptir” sonucunun görüldüğünü belirten IMF uzmanları raporda şöyle dediler:
“Yatırım ve kalkınma hasılası arasındaki ilişki, kamu sermayesinin etkinliği ve kalitesine de kritik şekilde bağlıdır. Bu, kamu yatırım harcamalarının miktarını tartışmanın ötesinde, yatırımların yapılabilmesini sağlayan geniş kurumsal çerçeveye hitap etmenin önemini vurgular. Kamu altyapı harcamalarında küçük artışlar oldukça etkisiz kalmaktadır. Bunun için kurumları zayıf olan, düşük gelirli ancak altyapı gereksinimleri acil çözüm bekleyen ülkelerde denetleme ve bürokratik gözetim kalitesinin iyileşmesi kamu yatırım harcamalarının çöpe gitmemesinin sağlanması için son derece büyük öneme sahiptir.”

26 Temmuz 2009

Kaynak: Cumhuriyet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: