Dünya Bankası’ndan Romanya’daki krizle mücadele planına destek

Dünya Bankası, Romanya’ya küresel krizin etkisini hafifletmede yardımcı olma amaçlı 300 milyon avroluk bir krediyi 16 Temmuz Perşembe günü onayladı.

Dünya Bankası’nın Rmanya ülke direktörü Benoit Blarel, fonun hükümetin krizle mücadele programında öngörülen tedbirlerin uygulanmasını destekleyeceğini söyledi. Blarel, programın hedeflerinin “kamu harcamaları yönetimini güçlendirmek, krizin yoksullar ve savunmasızlar üzerindeki etkisini hafifletmek ve mevcut ve potansiyel güçsüzlükleri ortadan kaldırarak bir iç finans sektörü krizinin risklerini en aza indirmek” olduğunu söyledi.

Banka, 14 yıl vade ve 13,5 yıl ödemesiz süreyle verilen kredinin toplam 1 milyar avroyu bulabilecek üç bölümden oluşan bir Kalkınma Politikası Kredisi (DPL) programı önerisinin ilk kısmı olduğunu açıkladı. WallStreet.ro sitesinin haberine göre, sırasıyla 360 ve 340 milyon avroluk diğer iki dilimin gelecek yılın ortalarına doğru onaylanması bekleniyor.

Programın görev lideri Swati Ghosh, “Ekonominin direncini güçlendirmek Romanya’yı orta vadede yüksek bir büyümeyi koruyup sürdürmede daha iyi bir konuma getireceği için yapısal reform gündemiyle uğraşmak özellikle önemli” dedi.

Romanya art arda sekiz yıl boyunca sağlam bir ekonomik büyüme yaşamış olsa da finans krizi geçen sonbaharda dünya üzerinde yayılmaya başladı ve işler keskin bir şekilde kötüye gitmeye başladı.

IMF geçen ay hazırladığı bir raporda, iç talepte yaşanan düşüşün reel GSYİH büyümesinde bir yavaşlamaya yol açtığını -2008’in ilk üç çeyreği sırasında yılın tamamına yayılmış üç aylık bazda ortalama %9’dan dördüncü çeyrekte %13’lük bir düşüşe- söyledi. Aşağı trend bu yılın ilk üç ayında da devam etti.

Raporda, “İhracattaki büyüme de sert bir şekilde negatife dönmesine karşın, ithalat daha da dik bir düşüş yaşayarak Ocak ve Şubat aylarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yarıya inen cari hesap açığında hızlı bir düzeltmeyi başlatmıştır.” deniyor.

Mart ayında Romanya, ülkenin ekonomik krizden kurtulmasına yardımcı olma amaçlı çok taraflı bir para yardımı için Avrupa Komisyonu (AK) ve IMF’ye başvuruda bulundu.

Sonunda IMF liderliğinde ve toplam 20 milyar avro tutarında 24 aylık bir kurtarma kredi planı onaylandı. Fonun 13 milyara yakın, AB’ninse 5 milyar avro kadar kaynak sağlaması kararlaştırıldı. Geri kalan miktarsa Dünya Bankası ve diğer uluslararası kurumlardan gelecek kredilerle karşılanacak.

Banka Perşembe günü yaptığı açıklamada, DPL programının kamu maliye yönetimini iyileştirmenin yanı sıra sosyal güvenceyi ve finans sektörünü güçlendirme amaçlı reformları destekleyeceğini belirtti. Hükümetin ilk adımları kamu sektörü ödeme reformlarında atmanın yanı sıra kamu harcamalarına daha fazla istikrar, öngörülebilirlik ve şeffaflık getirecek tedbirler atması bekleniyor.

Program ayrıca eğitim ve sağlık sektörlerinde para yönetimini iyileştirecek eylemlerin yanı sıra finans sektörünün esnekliği, işlevi ve istikrarını güçlendirme amaçlı reformları destekleyecek.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: