FT: IMF umudu TL’yi yılın en yükseğine çıkardı

Hükümetin harcamaları kısmasının ülkeyi IMF anlaşmasına daha da yakınlaştırdığı umutları ile Türk Lirası bu yılın en yüksek seviyesini gördü.

Hükümet bütçe açığını artıran mali politikaları çözmeyi hedefleyen birçok önlem üzerinde çalışıyor. Financial Times’da yer alan makalede Türk Lirasının perşembe günü en yüksek seviyesine çıktığına yer verildi. Makalede harcamaları azalatan ve yeni zamları yürürlüğe koyan Türkiye IMF anlaşmasına çok yakın deniyor.

Türk hükümeti yıllık bilanço ve üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü de makalede yer verilen detaylar arasında yer aldı. BNP Pariba analisti Shahin Vallee piyasaların uzun zamandan beri IMF ile anlaşmayı beklediği belirterek durgun geçen yaz döneminen sonra sonbaharda bir anlaşmanın gelebileceğini söyledi. TL ABD doları karşısında 1.4780ile geçtiğimz Kasım’dan beri en yüksek seviyesine çıkmış oldu. Bu sayede piyasalanda rallini başladığı dönem olan Mart’tan beri kur yüzde 23 değer kazanırken içinde bulunduğumuz ayda yüzde 4 değer kazanmış oldu.

Kaynak: GazetePort

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: