IMF seçeneği hala cepte

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Londra’da düzenlenen “Doğu Akdeniz’in Saklı Zenginlikleri” konulu toplantıya telekonferans aracılığıyla katıldı.

Dünya piyasalarının ve Türk ekonomisinin global krizin en kötü günlerini arkada bıraktığını belirten Şimşek, her ne kadar ekonomide pozitif bir yükselme görülmese de bu yılın son çeyreği ile önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde olumlu gelişmeler beklediklerini söyledi.

Türkiye’de bankacılık sektörünün iyi bir yapıya sahip olduğunu dile getiren Şimşek, Türk ekonomisin bu krizden daha güçlü bir şekilde çıkacağını ve ekonomiyi bir sonraki ekonomik hamleye hazırladıklarını anlattı.

//

Enflasyon ile ilgili olumlu görüşler sunan Mehmet Şimşek, enflasyon detaylarının Merkez Bankası tarafından aktarıldığını, sene sonunda enflasyonun Merkez Bankası’nın hedeflediği rakamların altında devam edeceğini söyledi.

Şu sıralarda orta vadeli mali bir program üzerinde çalıştıklarını sözlerine ekleyen Şimşek, “IMF’li ya da IMF’siz biz gerekli önlemleri almaya, gerekli yapısal reformlar üzerinde çalışmaya ve yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Bütçe açığının büyüdüğünü ve bütçenin milli gelire oranının yükseldiğine değinen Şimşek, “İlk olarak yapmamız gereken bu gidişi durdurmak.”dedi. Türk ekonomisinde yaşanan olumsuz gelişmelerin global krizden kaynaklandığını dile getiren Şimşek, gelir ve gider girdilerini de kontrol etmeleri gerektiğini vurguladı.

Sürdürülebilir bir çalışma için gerekli yapısal reformlar üzerinde çalışmaya devam ettiklerini anlatan Mehmet Şimşek, IMF ile ilgili soruya şu yanıtı verdi: “En son 3 yıllık bir standby anlaşması üzerinde çalışılıyordu. Ancak şu sıralarda görüşmeler devam ediyor. Ben IMF’den sorumlu değilim. Bizim bir yol haritamız var, biz bu yol haritamıza IMF olsa ya da olmasa da devam edecek. IMF ile ilgili bir tarih veremeyeceğim.”dedi.

Bu arada programda İsrail ve Yunanistan’dan ekonomi yetkilileri kendi ülke ekonomileriyle ilgili son gelişmeleri aktardı.

Kaynak: Turkish NY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: