Kurumsal iktisatçılar iyimser!

Dünyada geleceğe dönük tahmin yapan birçok kurum var. Bugünlerde bunların bazıları revize gelecek tahminlerini yayınlamakta.

IMF baş iktisatçısı Olivier Blanchard son IMF verilerini basına aktarırken: ‘Toparlanma geliyor (recovery) ama oldukça yavaş ve güçsüz gelmekte!’ demiş. Ancak IMF oldukça iyimser görüş verirken, dünya borsalarında kötümserlik pazarlanmakta, geçen hafta borsalar yere çakıldı. Ama ekonomi ayrı bir şey, finansal yatırımcılık ayrı!

8 Temmuz günü IMF tarafından yayınlanan revize tahmine göre ABD bu yıl yani 2009 bütününde, % 2.8 yerine % 2.6 daralacak. Yani ABD düşünülenden 0.2 daha iyi  gidiyor.
Buna karşılık IMF, Euro bölgesinde daha önceki tahminden 0.6 puan daha kötü, yani % 4.8 daralma öngörüyor. Bu Türkiye için kötü haber.
Bu nedenle de IMF global GSYİH büyüme tahminini 0.1 puan aşağıya düşürdü, 2009 global büyümesi şimdi  eksi yüzde 1.4 olarak çok az da olsa kötüye  revize edildi.

2010 büyümesi ise tersine yukarı doğru revize edildi. IMF 2010 için global reel büyüme tahminini nisan ayındaki 1.9 yerine yüzde 2.5 değerine yükseltmiş bulunuyor.
Yukarıdaki Euro bölgesi haberi bizim için kötü olmakla beraber, Türkiye için çok önemli bir iyi haber daha geçtiğimiz hafta Almanya’dan geldi.
Almanya sanayi üretimi mayıs ayında yüzde 3.7 arttı. Nisan ayında ise yüzde 2.6 azalmıştı. Mayıs ayındaki artış 1993 yılından bu yana en büyük yıllık artış idi.

Fransa’da mayıs sanayi üretimi bir ay öncesine göre yüzde 2.6 arttı.
İtalya’da sanayi üretimi tüm bir yıl boyunca yüzde 19.38 daralmış olmasına rağmen mayıs ayında sıfır değişme gösterdi, yatay gitti.
Geçtiğimiz cuma günü OECD de revize tahminler ve öncü göstergeler yayınladı.
OECD tarafından yayınlanan öncü göstergelere göre, üç bölge, ABD, tüm kötü cari durumuna rağmen euro bölgesi ve Çin 2009 sonunda düşüşleri yeniden büyümeye çevirmiş olacaklar.

OECD global öncü gösterge endeksi 0.8 puan artarak 94 puana ulaştı ve bu 2009 yılında en büyük artış. Bu öncü gösterge ekonomide daralmadan büyümeye geçişi altı ay önceden sinyalleyen bir gösterge.
ABD öncü göstergesi tam bir puan arttı ve 92.2 düzeyine yükseldi.
16 ülkelik euro bölgesi öncü göstergesi  de bir puan artarak, 96.5 değerine çıktı.
Japonya için hesaplanan öncü gösterge ise 0.3 puan gerileyerek, 88.4 değerine indi.

Birleşik Krallık yani İngiltere öncü göstergesi ise 0.8 puan artarak 98.3 değerine çıktı.Gelişen ülkeler arasında öncü göstergelerde, Çin 1.1, Hindistan 1.4 ve Rusya 0.7 puan yükselen performans sergilediler.

Özetle, bu ayın veri ve öncü göstergelerine  göre dünya yavaş da olsa toparlanıyor.

Deniz Gökçe
deniz.gokce@aksam.com.tr

Kaynak: Akşam

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: