JP Morgan: Ufukta IMF anlaşması yok

JP Morgan Chase Bank, Türkiye ile IMF arasındaki ilişkilerin son dönemde iyileşme göstermesine rağmen, yakın gelecekte bir anlaşmayı öngörmediğini açıkladı.

Uluslararası Yatırım Bankası JP Morgan Chase Bank, Yarkın Cebeci imzası ile yayınlana raporda, “Türk yetkililer ile IMF arasındaki ilişkiler gelişme göstermesine rağmen, Başbakan Tayyip Erdoğan, bir Stand-By anlaşmasının imzalanması için gerekli onayı vermekten uzak” açıklamasında bulundu.

JP Morgan raporunda IMF anlaşmasının tamamlanmasının olası olmadığını ve toplam 75 baz puanlık faiz indirimi beklediğini belirtti.

Raporun IMF ile ilgili kısmında şöyle devam edildi, “Her ne kadar, hem Hazine ve TCMB, IMF programını desteklese de ve hem de IMF’nin yeni ekonomi ekibine yaklaşımı olumlu olsa da, yakın gelecekte bir anlaşma olasılığının çok az olduğunu düşünüyoruz.” Türkiye, 2008 Mayıs ayında biten ve 10 milyar dolar kredi sağlanan son IMF programından sonra yeni bir IMF anlaşması imzalamadı. Bu tarihten sonra gerek uzmanlar, gerekse de yatırımcılar tarafından imzalanması beklenen yeni bir IMF programının kriz döneminde Türkiye’ye olan yatırımcı güvenini artıracağı belirtiliyor.

Kaynak: Gazete Port

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: