‘IMF’li de olur, IMF’siz de olur’

Hisarcıklıoğlu, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Katsu ile bir araya geldi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin IMF ile yapacağı anlaşmayla ilgili olarak, “IMF’li de olur, IMF’siz de olur. İlla IMF’li ya da IMF’siz olur diye bir şey yok. Türkiye’nin şu anda hazırlanmakta olduğu orta vadeli mali programa ihtiyacı var” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, emekliye ayrılacak olan Dünya Bankası’nın Avrupa ve Orta Asya’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Shıgeo Katsu ile bir araya geldi.

Hisarcıklıoğlu, Katsu ile Türkiye ve dünya ekonomisi üzerine bir görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, Dünya Bankası ile birlikte Türkiye için önümüzdeki dönemde mesleki eğitim alanında neler yapabileceklerini de görüştüklerini söyledi.

Ekim ayında Dünya Bankası ve IMF’nin toplantısının Türkiye’de gerçekleşeceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, Dünya Odalar Birliğini de Türkiye’ye davet ederek iş dünyasının düşüncelerini aktaracaklarını dile getirdi.

Katsu da, Türkiye’de bulunmaktan ve Dünya Bankası’nda geçirdiği meslek hayatı boyunca Türkiye’de gerçekleştirdiği çalışmaların meslek hayatının en önemli anlarından bazılarını teşkil ettiğini söyledi. Katsu, görüşmede Türkiye’deki sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için özel sektörün öneminden bahsettiklerini ve Türkiye’nin de küresel ekonomik kriz sonrasında ortaya çıkacak fırsatlardan faydalanması için kendini en iyi şekilde pozisyonlandırılabilmesi için görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Katsu ve Hisarcıklıoğlu daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Görüşmede küresel ekonomik kriz konusunda endişeleri olup olmadığının sorulması üzerine Hisarcıklıoğlu, “Ben geleceğimiz noktasında ümitliyim. Türkiye gelecekte bugünkünden daha iyi olacak. Türkiye daha iyi olacak çünkü kendimize bir hedef koyduk. Dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi içinde olacağız. Biz bu konuda hedeflerden vazgeçmiş değiliz. Krizler hepimizi etkiledi. Ama bu kriz bittiği anda gücünü kaybetmeden ayakta kalabilmek. Kısa vadedeki hedefimiz ilk on ekonomi içinde olmak. Türkiye bu krizi fırsat bilip yapısal reformlarını tamamlıyor olmalı” dedi.

Şu andaki en büyük sorunun işsizlik olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, mesleki eğitim alanında çalışmalarına da ağırlık verilmesi gerektiğini kaydetti. Başbakan Erdoğan’ın 28 Eylül’den önce anlaşmak istediği konusunda bir değerlendirmede bulunduğu ve kendisinin bu tarihi geç bulup bulmadığının sorulması üzerine Hisarcıklıoğlu, “Şu anda TOBB olarak anlaşma yapılması konusunda IMF’li de olur, IMF’siz de olur. İlla IMF’li ya da IMF’siz olur diye bir şey yok. Türkiye’nin şu anda hazırlanmakta olduğu orta vadeli mali programa ihtiyacı var demiştik. Bu programı ortaya koymamız lazım. Herkesi tatmin edecek sonuçları ortaya koyabilirse bu Türkiye’nin önümüzdeki dönemdeki krizin etkilerini azaltacak en önemli unsurdur” şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu daha sonra Katsu’ya ‘Kriz varsa çare de var’ yazılı rozeti taktı. Katsu da basın mensuplarına Türkçe olarak “Kriz varsa çare de var” dedi.

İHA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: