2006’da ilk manipülasyon oldu hala ceza verilmedi

Borsada sistemin sağlıklı işlemesi için manipülasyonla ilgili hukuki sürecin hızlı ilerlemesi gerektiğini belirten Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç, ‘İlk operasyon 2006’da oldu, hala ceza yok’ dedi.
Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) ilk manipülasyon operasyonunun ardından üç yıl geçmesine rağmen bir ceza çıkmadığını söyledi. Sistemin sağlıklı işlemesi için manipülasyon yapanlarla ilgili hukuki sürecin hızlı çalışması gerektiğine dikkat çeken Topaç, “insider” (içeriden öğrenme) işlemlerin incelenmesi ve cezanın anında verilmesi gerektiğini kaydetti. İMKB’de ilk manipülasyon operasyonunun 2006’da olduğunu ve hala ceza çıkmadığını ifade eden Topaç, “3 yıldır ceza yok. Hukuku hızlı çalıştırıp cezayı anında vereceksiniz ki güven unsuru kaybolmayacak. Yatırımcının da eğitilmesi lazım. Amerika’da eğitim için 20 milyon kulüp var ve 2 milyon kişiye eğitim verilmiş. Biz hiçbirini yapmıyoruz. Biz insanlara oyunculuğu öğretiyoruz. Üst düzey kişiler bile hisse senedi almaktan korkuyor” açıklamasında bulundu.
VOB’u bilen işlem yapsın
Yatırımcıların riskini bilerek hareket etmesi gerektiğini belirten Topaç, dalgalanmlarda para kazananlar kadar kaybedenlerin de olmasının çok normal olduğunu söyledi. Bunun, piyasaların doğal kuralı olduğunu kaydeden Topaç, özellikle Vadeli İşlemler ve Obsiyon Borsası’nda (VOB) işlem yapan yatırımcıların riskini bilerek hareket etmesi gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz haftalarda VOB’da yapılan işlemlerin İMKB’de yükselişi tetiklemesiyle ilgili spekülasyon yorumlarının abartılı olduğunu kaydeden Topaç, gereksiz yere şirket isimlerinin piyasada dolandığını belirterek, “Adam alıp satmış, işlem belli. O zaman vadeli işlemler olmasın diyeceksiniz. Herkesin riskini bilmesi lazım. VOB’da yapılan işlemlerin 1’e 9 kaldıraç oranı var. Bunu bilmiyorsa bu piyasada işlem yapmamalı” dedi.
Beklemesini bilen kazanır
VOB’da kâr kadar zarar da olduğunu belirten Topaç, “Birisi kaybediyorsa birisi kazanır. Bunu bile bu piyasaya girmeli. VOB’daki her işleme manipülasyon şüphesiyle bakılırsa piyasalara güven kalmaz” diye konuştu. Topaç, “Riskini alanlar, beklemesini bilenler burada daha başarılı olacak. Ama her işlem yapıldığında bu tarz manipülasyon olaylarına girilirse piyasalarda güven sarsılır. Aracı kurumlar bu kontratları almış. Almasın mı diyeceksiniz? Dünyada her işlemin bu kadar incelendiği başka bir ülke bilmiyorum” açıklamasında bulundu.
Borsa yaz sonunda 44.000
Topaç, yakın vadede hazine bonosu, orta vadede de iyi bilançolu hisselerden portföy oluşturulabileceğini kaydetti. Bilançosu iyi hisselerde hala alım önerdiklerini belirten Topaç, borsada 120-130 hissenin hala 1 TL’nin altında olduğunu, bu yüzden de alım yapılabileceğini söyledi. Türk yatırımcısının portföyünü büyüttüğünü anlatan Topaç, aşırı risk alınan bir yatırım aracının da olmadığını kaydetti. Topaç bu yüzden Türkiye’nin daha şanslı olduğunu ve ayrışmanın nedeninin de bu olduğunu ifade etti. Borsadaki çıkışın sümesini beklediklerini ifade eden Topaç şunları söyledi: “Borsada hızlı bir çıkış olduğu için realizasyonlar olacak ama çıkış da sürecek. Endeks 40.000’i görür ve ekonomideki büyüme süreçleri hayal kırıklığı yaratmazsa, yaz sonunda 44.000’e kadar bir yükseliş olmasını bekliyoruz.”
75-100 baz puan tehlikeli
Faizlerin biraz daha düşme ihtimalinin olduğunu belirten Topaç, “Ama 75-100 baz puanlık bir indirim tehlikeli olur. Eylülden sonra büyüme başlayınca ufak tefek artışlar başlar. Ekim-kasımdan itibaren yurtdışında havalar biraz daha iyi olabilir. Merkez Bankası’nın faiz indiriminde sembolik kalması gerekiyor. Faiz indiriminde sona yaklaşıyoruz. Çünkü merkez bankaları borçlanmak zorunda. İtfaları var” diye konuştu. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Türkiye’nin gündeminden çıkmasını beklemediğini
kaydeden Topaç, şimdi olmasa bile şartlar kötü olunca anlaşma yapmak zorunda kalınacağını belirtti. “Keşke piyasalarda aşırı dalgalanma olmasa da IMF anlaşması da yapmasalar” diyen Topaç, bütçede meydana gelen ciddi açıklardan ve ekonomik büyümeyle birlikte doğacak kaynak ihtiyacının IMF’yle anlaşma getirebileceğini söyledi. Topaç, “Büyüme ve dalgalanmanın az olmasını istiyorlarsa IMF önemli bir unsur. Riski azaltır” dedi. Döviz kurunun da eylülden sonra çok fazla aşağıya gelmeyeceğini ifade eden Topaç, dövizi aşağı çekecek politikalardan uzaklaşılması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Referans

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: